Sahip olduğunuz ve üzerinizde taşıdığınız mücevherleri doğru seçerseniz ifadeniz ve yüz şekliniz daha şık bir duruşa sahip olur.

Takı modelleri arasında seçim yapmadan öncelikle yüz şeklinizin hangi türde olduğunu belirlemelisiniz. Kare yüz, üçgen yüz ve oval yüz çeşitlerinden hangisine sahipseniz o doğrultuda takı modeli seçebilirsiniz.

oval yüze uygun kolye

Yüz cinsinizi tespit edemiyorsanız bir aynaya oval bir şekil çizip yüzünüzün bu oval içinde kalıp kalmadığına bakabilirsiniz.

Eğer yüzünüz ovale sığıyorsa oval yüz yapısına, çeneniz ovalin dışında kalıyorsa üçgen yüz yapısına ve köşeler dış kısımda kalıyorsa kareli yüz yapısına sahipsiniz anlamına gelir.

top küpeler

top küpeler

Kare ve Oval Yüzler için Takı Seçimi

Kare yüze sahipseniz maskülen bir tarza sahipsiniz demektir. Bu görüntüyü daha feminen bir yapıya getirmek için daire şeklindeki sallantılı takı modelleri tercih edebilirsiniz.

Oval yüz yapısına sahipseniz şanslı sayılırsınız. Oval yüz yapısındaki bayanlara genelde her türlü küpe ve kolye yakışır.

Kalp kesimli taşlı küpeler, çiçek motifli küpeler ve yuvarlak şekilli küpeler bu tür yüzler için ideal seçimler olacaktır.