Kendinizi sürekli olarak yorgun hisseden, bacaklarına, ayaklarına sürekli kramp giren bir yapıya mı sahipsiniz? Ya da sürekli stres ve sıkıntı altında mı çalışıyorsunuz? Günlük hayat içerisinde birçok insan karşılaştığı bu temel sorunlar için gerekli olan en doğal besin magnezyum. Bu madde vücudumuzun birçok bölgesinde bulunur.

magnezyum

Enzimlerin yapısında, kas dokularında, sinir sistemi ve hücre içerisinde bulunan bu madde dayanıklılık hissini verir. Bu maddenin düzenli olarak alınması ortaya çıkan belli başlı yorgunluk şikâyetlerinin üstesinden gelecektir. Kemik yapısı içerisinde de yer alan magnezyum fosfor ve kalsiyum kadar önemli bir maddedir.

Hangi Besinlerde Var?

Magnezyum içeren besinlerin yaklaşık olarak haftada 2-3 kez alınması gerekli. Bu maddenin yer aldığı en besleyici besinlerin başında baklagiller geliyor. Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi besinlerin haftada en az 2 kez tüketilmesi şart. Aynı zamanda bu besinler protein ve lif açısından da beslenmeyi dengeliyor. Sağlık bir şekilde yaşamak ve doğru gıdaları tüketmek için dikkat isteyen bir maddede magnezyum.

 

Etiketler: ,