Evet bazılarımız hani doğuştan şanssız doğar deriz ya çok doğru. Çevrenizde hiç yetiştirme yurdunda büyüyen arkadaşlarınız veya akrabalarınız var mı? varsa mutlaka yüzlerinde beliren çaresizliği ve o yürek burkan bakışlarını biliyorsunuzdur. Hele ki o yurda yeni verilmişse onlar için hayat yeni başlıyordur çünkü yaşayacakları ortam dışarıdan bambaşkadır. Bazıları için cennet bazıları içinse cehennemdir.

Yetiştirilmiş Hayatlar Demirhan Kadıoğlu

Orda anne, baba, kardeş, babaanne, anneanne, dede, teyze, hala… yoktur. Ancak bazı kurallar vardır ve disiplin cezaları mevcuttur. Bazı üst makamlara karşı sorumluluklarınız vardır. Her zaman disiplin tertip ön plandadır. Sizi sevecek, korktuğunuzda kucağına alıp saçlarınızı okşayacak, derdiniz olduğunda derdinizi dinleyecek, derslerinize yardım edecek bir anne şefkati yoktur. Her şeyden önce evin direği olan baba yoktur. Sadece demir ranza yataklar ve demir hapishane dolaplarını andıran dolaplar mevcuttur. İşte bu gibi daha birçok acı gerçekleri “Yetiştirilmiş Hayatlar” isimli bu kitapta tadacaksınız. Demirhan Kadıoğlu yetiştirme yurduna terk edilmiş çocukların hikayesini ele alıyor.

Çaresizlik, Acı ve Özlem Kokan Buruk Bir Hikaye

Bazıları mendil satarak, araba camı silerek, su satarak geçimini sağlıyor ve hatta ve hatta hırsızlık yapmaya bile mecbur kalıyorlar. Akşamları ise ya köprü altında yada b,r parkta karton üstünde kıvrılıp uyuyor. O yüzden yurt ortamı onlara cennet gelebiliyor. Bazıları ise anne babası ölüyor ve bakacak kimsesi kalmıyor mecburiyetten bu yurt ortamına alışmak zorunda kalıyor.

Her ne kadar başta zorlansalar da zaman geçtikçe yurttaki diğer arkadaşlarıyla kardeş gibi büyüyorlar. Ta ki her şey büyüyüp yurttan ayrıldıktan sonra başlıyor çünkü yine yalnızlığın acısı yüreklere taş gibi oturuyor. Demirhan Kadıoğlu “Yetiştirilmiş Hayatlar” ile hayatın acı gerçeklerini dramatize ediyor.

Yazar: Demirhan Kadıoğlu
Kitap: Yetiştirilmiş Hayatlar
ISBN: 6051622613
Sayfa Sayısı: 205
Yayın Yılı: 2014

 

Etiketler: , ,