Gebelik dönemi anne adayları için heyecanlı bir bekleyiştir. Bir an önce bebeklerine kavuşmayı hayal ederler. Doğum zamanı yaklaştığında bir çok kadında bir çok kez yalancı doğum sancıları olabilir. Anne adaylarının yalancı doğum sancılarını gerçek doğum sancılarıyla karıştırması normaldir. Bu sebeple gereksiz korku yaşamamak için bu sancıları ayırt etmeyi öğrenmelidirler.

Yalancı doğum sancıları gebeliğin 4-6. ayından itibaren görülebilir. Fakat hepsi şiddetli olmayabilir. Bu daha çok ilk kez doğum yapacak anne adaylarında görülür. Doğum zamanının geldiğini düşünerek telaşla hastaneye giderler. Yalancı sancılar bebek bekleyen anne adaylarını korkutsa bile hamilelikte çok normaldir. Anne adaylarının bu sancıları ayırt edebilmesi onları rahatlatacaktır.

doğum sancısı

Gerçek ve yalancı doğum sancısı nasıl anlaşılır?

Gerçek doğum sancılarında kasılmalar gittikçe artar ve rahim ağzında açılmalar başlar bu doğumun başladığına işarettir. Yalancı doğum sancılarının önceden geldiğini anlayamazsınız düzensiz bir şekilde kasılmalar olur ve aynı şiddette kalır.

Yalancı doğum sancısında rahimde de açıklık olmaz yani doğum başlamaz. Kimi zaman vucuttaki suyun azalmasıda kasılmalara neden olabilir. Bu yüzden bol su içmek anne adayları için çok önemlidir.

Yalancı doğum sancıları ‘Braxton Hicks kontraksiyonları’ adı verilen bu kasılmalar hamilelerin bol ıstarahat etmesiyle geçer. Eğer dinlenme sonunda bu sancılar geçerse bu gerçek doğum sancıları olmaz.

Hamilelelikte doğum sancıları başlar başlamaz anne adaylarının hekimlerine başvurması gerekir. Çünkü başlayan sancının yalancı olup olmadığını anne adayı anlayamayabilir çünkü; erken doğum söz konusu olabilir.

 

Tags: ,