Edebiyat alanının en önemli romanları arasında değerlendirilen “Yabancı” isimli roman 1942 yılında yayınlandı. Konusu oldukça basit ve anlaşılır olan bu roman kısa bir sürede gelişip ilerliyor. Yazarın tanınmış, en fazla yabancı dile çevrilmiş ve en çok satanlar listesinde yer alan olan bu eserinde Meursault adındaki bir kişi başrolleri oynuyor.

Yabancı - Albert Camus

Okurlarını hiç bir eserinde hayrete düşürmeyen her eserini adeta mekik dokur gibi incelikle ortaya atan Albert Camus bu eserinde de bu üstün başarısını en güzel şekilde sergiliyor. Kitaptaki Meursault adındaki baş kahraman ölümün kaçınılmaz olduğu bu dünyada insanın varlıksal olan biçiminin anlamsız olgularını, saçma ve düzenin sağlanmadığı ortamda gerçekleştirmeye çalışıyor. Bu kahraman aslında kahraman olarak nitelendirilmiyor toplum tarafından ismi olmayan bir “Yabancı” sıfatına bürünüyor.

Gerçeklerden Uzak ve Eksik Kimliğe Sahip Bir Yabancı

Meursault, gerçeğin kökenine inemeyen, gerçeklerden algıladığını ifade edemeyen fakat gerçeklere ait sesleri çözmeye çalışan bir karakter. Roman bu büyük gücünü ve başarısını içerisinde yer alan trajedi duygusu sayesinde elde ediyor. Fransız olan Meursault, Cezayirde tamamen rastlantı sonucu bir Arap’ı öldürüyor. Tüm gelişmelerde bu ölüm sonrasında gelişiyor. Bu vaka daha sonra yavaş yavaş ortaya çıkarak kendisinin de öldürülmesine neden oluyor.

Albert Camus’un bu romanını Kafka’nın romanlarına benzetebilirsiniz çünkü düşünce ve ana fikir bağlamında kitap sizde o duyguyu aynı şekilde vermeye çalışıyor. Kitapta diğer kişilerin adına yer verilmiş olsa da bunu çözmeniz biraz zorlaşıyor. Tam da bu noktada Kafka’nın etkisini hissediyorsunuz. Meursault’un topluma, kendine, ölüme kısacası tüm hayatı boyunca varoluşa yabancılaşması açıkça verilmeye çalışılıyor.

 

Etiketler: ,