Web sitesi sahipleri için en önemli noktalardan bir tanesi de site açılış hızıdır. Bu durum aynı şekilde kullanıcılar için de önemlidir ve gereğinden geç bir şekilde açılan bir sitede hiçbir ziyaretçi kalmak istemeyecektir. Bu düşünceden yola çıkarak tüm web uzmanları kurmuş oldukları web sitelerinin daha hızlı bir şekilde açılmasını isteyecektir.

Açılma hızını etkileyen bir çok faktörün olduğunu söyleyebiliriz. Bu yazımızın konusu sadece site açılış hızının nasıl ölçüleceğini öğrenmek olduğu için detaylara girmeyeceğim. Fakat tasarımdaki görsel sayısı, görsellerin dosya boyutu ve sorgu sayısı gibi temel faktörlerin can alıcı olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte en önemli faktörlerden birisi de tarayıcılar tarafından okunmayan ya da doğru bir şekilde yüklenemeyen dosyaların (css, java dosyaları vs) varlığı diyebiliriz… Açılmayı geciktiren, ritmi belirleyen hata faktörünü bulmalı ve yok etmelisiniz.

İşte site açılma hızını test edebileceğiniz ve açılırken hangi dosyaların ne kadar sürede load edildiğini görebileceğiniz servislerden birisi de http://tools.pingdom.com/fpt/ sitesi diyebiliriz.

Oldukça basit bir kullanımı olan ve sonuçları herkes tarafından anlaşılabilir bir şekilde grafiklenmiş olan site sayesinde açılma hızınızı öğrenebilir ve sorunları tespit edebilirsiniz.

Webmaster arkadaşların faydalanabileceği yeni yazılarım ile devam edeceğim. İlginiz için teşekkürler…