Vücudun belirli bölgelerinde meydana gelen süt beyaz lekelerdir. Pigment üzerinde melasonit hücreleri yer alır. Deriye renk verirler. Melasonit hücreleri zarar gördüğü zaman renk üretme işlemi durur. Pigment yetersizliğine ise bağışıklık sisteminin bozulması ilk başta yol açar.

Vitiligo Hastalığı Nedenleri

Vitiligo Hastalığı Nedir?

Vitiligo Hastalığı Nedir?

Genlerde meydana gelen bozukluklar, güneş ışığından fazla etki alma, stres nedenleri arasında yer alır. Vitiligo hastalığında ilk olarak belirli krem ve ilaçlar kullanılır. Melasonit hücrelerinin tekrar çalışması amaçlanır. Hücrelerin tekrar pigment üretmesi önemli.

Son yıllarda günümüzde lokal ultraviyole B ışık tedavisi uygulanmaya başladı. Işık tedavisinde amaç lekeli alanlara müdahale etmek. 10 seans süresi olur. Kremleri ise mutlaka doktor kontrolünde kullanın. Bu hastalıkta yüze uygulanan tedavi daha iyi sonuç verir. Ayak ve el ise daha geç sürer. Güneşe çıktığınız zaman düzenli olarak güneş kremi kullanın ve şapka ile dışarıda dolaşın. Güneşin tehlikeli olduğu saatlerde mutlaka güneşten uzak durun. Ailenizde bu tarz rahatsızlık olan kişiler varsa özellikle daha dikkatli olmalısınız.