Uyku bozukluğu günümüzde çok yaygın bir sorun. Özellikle stres altında yaşayan kişiler bu durumdan sıklıkla şikâyetçi oluyor. Uykusuzluk günlük hayatta ne kadar sıkıntı verse de ciddiye alınmıyor fakat uyku probleminin sıkça yaşanması kişinin sağlığını ileriye dönük olumsuz etkileyebiliyor.

uyku

uyku

Uyku Problemini Çözmek İçin Yapılabilecekler

Yatmadan önce kitap okumak zihni sadece bir yere odakladığı için zihnin ve gözlerin ağırlaşmasına yol açar. En basit yöntemlerden biri olsa da oldukça etkilidir.Yatmadan önce alınacak ılık bir duş, vücudun gevşemesine ve sinirlerin yatışmasına neden olur. Bu sayede kişinin duş aldıktan en geç yarım saat sonra uykusu gelmeye başlar.

uyku kaçması

uyku kaçması

Çok fazla ışığa maruz kalmak, beynin uyarılmasına yol açar. Bu yüzden, loş ışıkta oturan bir kişinin uykusu daha kolay gelir.Ilık süt, bal, papatya çayı, yoğurt, muz, badem, yulaf unu gibi besinler, içerisinde bulunan serotonin ve melatonin hormonları sayesinde kişinin daha kolay uykuya dalmasını sağlar.

yorgunluk

yorgunluk

Spor yapmak ve gün içerisinde yorulmak, akşamları uyumayı kolaylaştırır. Fakat yatmadan hemen önce değil, gündüz saatlerinde egzersiz yapmak gerekir.Klasik müzik dinlemek, zihnin uyku moduna geçmesini kolaylaştırır. Hatta klasik müzik dinlemek, uzmanlar tarafından tedavi edici olarak nitelendirilir.

uykusuzluk

uykusuzluk

Başkasının saçlarınıza yapacağı hafif bir masaj ile bedeniniz ve zihniniz gevşer ve uykuya dalmanız daha kolay olur.Gün içerisinde şekerleme yapmak, kişinin akşam uyuyakalmasını zorlaştırır. Bu yüzden gün içerisindeki kısa uykulardan vazgeçilmelidir.