Çocuğunuzun büyüme ve gelişme döneminde birçok önemli durum vardır. Bu durumlardan biride tuvalet eğitimidir. Tuvalet eğitiminin iyi verilmesi gerekiyor. Anne ve babalar için günümüzde tuvalet eğitimi ziyadesiyle zorlu geçen bir süreç. Çünkü küçük çocukların zaten anlaması biraz zor ve bunu yanında tuvalet gibi zor bir konu eklendiğinde iş tam anlamıyla büyüyor.

Çocuğunuzun tuvalet alışkanlığı kazanıp kazanmadığını anlayabilirsiniz. Tuvaleti geldiğinde size bunu jest ve mimikleriyle belli edebiliyorsa, tuvaletini altına kaçırdığında ağlıyorsa veya eskiye nazaran daha az altına kaçırıyorsa bilin ki tuvalet alışkanlığını kazanmıştır. Peki bu özelliği kazanma noktasında sizi onu nasıl eğiteceksiniz?

Nasıl Eğitilir?

Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altına kaçırdığını fark ettiğiniz zaman bunu her ne kadar bebek olsa da ona sesli bir şekilde dile getirin. Hadi bunu birlikte temizleyelim diyerek onu da olayın içine dahil edin. Çocuğunuzun üstünde öğrenene kadar kolay çıkarılabilecek şeyler bulunsun. Tuvaleti geldiğinde onu klozete oturttuğunuzda bunu birkaç kez tekrarlayınca ne olduğunu anlayacaktır. Tuvaleti her geldiğinde ona cesaret vermek amaçlı olumlu mesajlar verin.