Bayanların adeta kabusu haline gelen tırnak batması ayak sağlığını en çok tehdit eden rahatsızlıkların başında geliyor. Her ne kadar bayanlar en az elleri kadar ayaklarına da düzenli olarak bakım yapsa da bu rahatsızlık onların peşini bırakacak gibi görünmüyor.

Peki, tırnak batmasının sebebi nedir?

Bu rahatsızlığın en büyük sebebi yanlış ayakkabı tercihi oluyor.

Şık ve zarif bir görünüm yakalamak isteyen bayanların bu konuda yaptıkları hata, ayakkabının ayak yapılarına uygun olup olmadığına aldırmadan sadece modelini göz önünde bulundurarak seçim yapmak oluyor. Özellikle burun kısımları dar olan ayakkabılar ayakları daha küçük ve zarif gösterdiğinden sıklıkla tercih ediliyor. Ancak bu modeller bir ay içerisinde tırnak batmasını da beraberinde getiriyor.

Özellikle topuklu ayakkabı tercihlerinizde burun kısmı çok dar olan modelleri satın almamanızda fayda var. Çünkü topuklu ayakkabılar içerisinde bulunan ayaklarda ağırlığı topuktan ziyade parmaklar üstleniyor.

Uzmanlar ayakkabı alışverişinizi akşam saatlerinde yapmanız gerektiğinin altını da çiziyor. Ayaklar gerçek formunu ancak akşam saatlerinde aldığı için bu saatlerde denediğiniz ayakkabıların ayak sağlığınıza zarar vermeme ihtimali çok daha yüksek olacaktır.