Aslında bir süredir televizyonlarda dönen reklam filmlerine değinmek, olumlu ve olumsuz gördüğüm noktalardan bahsetmek istiyordum. Ama bu isteğimi sürekli erteliyordum ki, Türk Hava Yolları‘nin yeni reklam videosunu izledim ve bu kalite kokan reklamı izledikten sonra artık bir yazı yazma arzusu geldi içimden.

THY Kobe Messi Reklamı

THY Kobe Messi Reklamı

Gorsel basında çıkan reklamlar müşteri kaznamak, marka bilinirliğini artırmak için şüphesiz çok önemli. Bu  yüzden bir çok anketler yapılıyor, reklam ajansları yeni fikirler bulmaya çalışıyor, var olandan farklı ne yapilabilir diye kafa patlatıyor. Evet doğru olan bu belkide, ama herkes ve her marka için sanırım bu geçerli değil.

Aslında tam bu noktada Türk Hava Yolları reklamlarından biraz feyz alınabilir (orneklerimi Türkiye için veriyorum).

Ne demek istediğimi biraz daha açarak anlatayım =)

Mesela bir Pepsi ve Coca Cola reklamını karşılaştıralım: Pepsi ne yaptı? Bülent Ersoy ve Azra Akın’i aynı reklamda oynattı, ve Bülent Ersoy’u Michael Jackson yaptı. Komediye bakarmisiniz? Bunu kim ne düşünerek çekti bilemiyorum ancak serinin yani Azra Akın’in devam ettiği Pepsi reklamlarında bu kalite hep devam etti. Ya Coca Cola’nin “Bir Milyon Neden” isimli reklam filmi? iDaha cok birsey demeye gerek yok sanirim. Iki reklam karsilastirildiginda verilmek istenen ve kalite hemen ortaya cikacak dereceden.

Hemen su sıralar her yerde görmeye doyamadığımız diğer reklamdan bahsedeyim, hazır olun: Turkcell Gangam Style reklam filmi. Bu bir komedi diye düşünüyorum ben. Şüphesiz bu reklama bayılmış, harika bulan bir kesim olduğunu biliyorum ancak kalite bu değil. Maalesef bu reklam seneryolari kimler tarafından ne düşünülerek hazırlanıyor hiç bilmiyorum ama yolun doğru olmadığını biliyorum. Hazırda var olan bir şeyi kopyalayarak değiştirmek ne kadar yaratıcılık bu tartışılır. Biliyorum bu orneklerime katılmayanlar çıkacak, ama biliyorumki benimle aynı fikiri paylaşan kişilerde olacak.

Kobe Braynt ve Leo Messi Resimi

Kobe Braynt ve Leo Messi Resimi

Ben sadece birkac ornek vermek icin bu reklamlardan bahsettim, bu tarz reklamlar uzerine biraz dusununce neler neler cikacagini hepimiz biliyoruz,

Aslında herşey biraz toplumun ne istediği ile alakalı sanırım, ne isterse onu veririz mantığı. Ama bu koca bir yalan, tıpkı kime ne izliyorsun diye sorsak belgesel ve film cevabını aldığımız gibi =)

Bence bir örnek teşkil edecek olan Türk Hava Yolları’nin Kobe Braynt ve Leo Messi‘yi oynattığı “Legends on Board” defalarca izelnilmeli ve feyz alınmalı. Reklam dediğin bu şekilde olursa güzel.

THY’nin bu reklamda emeği geçen her çalışanına tebriklerimi sunuyorum. Daha önceki reklamlarda olduğu gibi yine kalitelerini konuşturmuşlar. Umarım bu reklam diğer markalarada örnek olur.

Konu nereden nerelere geldi, sanırım bu konuda bayagi bir şeyler soyleyesim var, ama şimdilik bu kadar yeter. Zaten çok uzattım o yüzden hemen su bahsi geçen güzel reklam filmini sizinle paylaşayım.

Türk Hava Yolları Kobe vs Messi: Legends on Board Reklam Fimi

Not: Yukarıda söylediklerime karşılık birşeyler söylemek isterseniz aşağıda bulunan yorum kısmından düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.