Teknoloji serüvenine çıkabileceğiniz muhteşem bir eser sizleri bekliyor. Her sayfasında Teknolojinin kalıntılarını, yeni keşiflerini, etrafımızı çepeçevre saran etkisini hissedebileceksiniz. Teknoloji hepimizin de bilindiği gibi her dakika hatta her saniye gelişen bir keşif. Yaşadığımız yüzyılda bu keşif çağına ayak uydurarak ilerliyor. Bu kadar kısa sürede gelişen boyu değişim insanların hayatında oldukça kolaylıklar sağlamaktadır. Kullandığınız arabanızdan, cep telefonunuzdan, bilgisayarınızdan tutunda mutfak eşyalarınıza, elektronik eşyalara kadar her yerde teknolojinin izine rastlamak mümkün.

teknopoli Neil Postman

Teknoloji, değişen bir kavram olduğu için dolayısıyla buna ayak uyduran toplum ve dönem de değişikliğe uğruyor. Teknoloji sayesinde kalkınıp bilinçleniyoruz. Gelişmiş ülkeler teknoloji sayesinde kalkınıyor. Sanayi şehirleri teknolojinin kolaylıkları sayesinde kısa sürede oldukça verimli bir iş elde ediyorlar. Artık köylerdeki teknoloji aletleri sayesinde hayvan bakımı, çiftçilik, tarla bakımı da kolaylaşıyor. Sırf elektronik eşyalarda değil aynı zamanda sağlık, ekonomi, tarım, maden, ev dekorasyonu, ev eşyaları, kozmetik, cilt bakımı, saç bakımı gibi daha birçok alanda karşılaşmak mümkün. Neil Postman’ın “Teknopoli” isimli bu kitabıyla teknoloji yolculuğuna çıkın.

Dünyanın Gelecekteki Yeni Düzeni Teknopoli

Teknolojiyi herkesinde bildiği gibi yaşamımızın tüm dönemlerinde bilim ile kıyaslamışızdır. Ya da her zaman bilimin olmazsa olmazları arasında saymışızdır. Yaşadığımız 21. yüzyıldaki çağın gerekleriyle kıyasladığımızda bilim ve teknoloji ön sıralarda yerini alır. Neil Postman Teknopoli‘de bu düşünceye biraz farklı perspektiften yaklaşıyor. Teknolojinin olmazsa olmazları arasında ahlak felsefesini değerlendiriyor. Ahlaki temelden yoksun düşünülmemesi gerektiğini en çarpıcı haliyle okurlarına anlatıyor.

Thamus’un Yargısı, Aletlerden Teknokrasiye, Teknokrasiden Teknopoli’ye, İmkansız Dünya, Bozulmuş Savunmalar, Makinelerin İdeolojileri: Tıp Teknolojisi, Makinelerin İdeolojileri: Bilgisayar Teknolojileri, Görünmez Teknolojiler, Bilimizim, Büyük Sembol Seli, Aşık Direniş Savaşçısı adında 11 bölümden oluşan bu kitabı başucunuzdan bırakamayacaksınız.

Yazar: Neil Postman
Kitap: Teknopoli
ISBN: 9750024524
Sayfa Sayısı: 210
Yayın Yılı: 2009

 

Etiketler: , ,