Ülkemizde tatil alışkanlığı, çoğunlukla deniz kenarında bulunan oteller ve pansiyonlar ile sınırlı kalabiliyor. İkinci sırayı kış turizmi alsa da bu oranda pek fazla değil. Bazı insanlarda alternatif turizmi seçeneklerine yöneliyorlar. Daha çok sağlığı ilgilendiren tatil seçeneklerini değerlendiren insanlar var. Bu seçeneklerden bir tanesi de dağ evi yaşamı seçeneğidir.

dağ evinde yaşamak

dağ evinde yaşamak

Sağlık turizmi genel olarak kaplıcalar ile sınırlı kalabiliyor. Kaplıcaların tercih edilme nedeni, insanların hasta olduktan sonra bu tür yerlerde şifa aramalarıdır. Ancak tatilini düzenli olarak temiz dağ havasında yapmak, bir tür önleyici sağlık tedbiri olarak görülebilir.

dağ evi

dağ evi

Dağ Evinin Sağlık Açısından Yararları

Kısa süreliğine de olsa tatil imkanını, dağ evinde geçirmek birçok bakımdan kişilerin sağlığına olumlu yönde katkılar sağlıyor. Bu katkılardan bir tanesi de temiz dağ havasının sağladığı faydalardır.

yaşam

yaşam

Temiz havada insan daha çok oksijen alma imkanına kavuşur. Ciğerleri daha iyi çalışır ve kardiyo oranı daha yüksek olur. Kan basıncı ve kan akışı daha düzenli bir hal alır.

Psikolojik açıdan dağ evinde geçirilen bir tatil, insanı her anlamda yeniler.