Eski tarihlerde kadınların suratlarını beyazlatması için yüzlerine tebeşir gibi maddeler sürdüğü biliniyor. Beyaz tene olan tutkunun tebeşir gibi maddelerin cilde olan risklerini ve yan etkilerini bile göze alacak kadar fazla olmasından dolayı çoğu bayanın beyaz tenli olmak için uğraştığını söyleyebiliriz.

süt maskesi

süt maskesi

Yaz geldiği zaman bronzlaşmak isteyen bayanlar olsa da beyaz tenli olma arzusu her zaman daha ağır basmıştır. Günümüzde bu tür bir teni elde etmek için tebeşir yerine daha sağlıklı ve farklı cilt maskeleri kullanabilirsiniz. Örneğin süt cildinizi beyazlatıcı özelliğe sahiptir. Tek başına olmasa bile farklı malzemeler ile karıştırdığınız zaman elde ettiğiniz maskeler ile cildinizi süt sayesinde beyazlatabilirsiniz.

Cilt Beyazlatıcı Maskeler

Safranı 5-6 tel kadar 3 yemek kaşığı süt ile iyice karıştırın. Safran kendiliğinden sütün içinde çözünebilme özelliğine sahip olduğu için yalnızca karıştırmanız yeterlidir. Elde ettiğiniz karışımı yüz ve boyun kısımlarınıza iyice uygulayın.

sütün faydaları

sütün faydaları

15 dakika kadar bekleyin ve durulama işlemine geçin. Tavsiye edilen bu karışımı düzenli bir şekilde uygularsanız cildinizin rengi kısa süre içinde açılacaktır. Cilt maskeleri hem cildinizi beyazlatmak hem de istenmeyen lekelerin ortadan kalkması için kullanılabilir. Lekeleri ortadan kaldırmak için yumurta, ezilmiş limon ve süt tozunu karıştırarak cildinize sürüp yarım saat bekletebilirsiniz.

cilt bakımı

cilt bakımı

Süre tamamlandıktan sonra soğuk su ile iyice durulayın ve yapmış olduğunuz bu maske sayesinde hem lekelerinizden kurtulurken hem de daha açık tenli bir cilde sahip olun.