Sürdürülebilir Bir Dünyada yaşamak ister misiniz?

Herkese bu soruyu sormuş olsak evet cevabını alırız ama işte her şey bu noktadan sonra başlar. Herkes evet cevabını vermiş olsa da toplumun geneli çevreyi korumak adına bir çabaya girişmez. Çabalamanın dışında daha çok zarar verir sanki dünya benim değil yıkılırsa yıkılsın doğa bozulursa bozulsun dercesine. Halbuki bu durum yalnızca cahilliğini gösterir çünkü yaşadığımız ortam dışında tüm dünya hepimizindir. Toplumumuzda şu algı da mevcuttur. Ben sadece evimi temiz tutarım dışarısı beni ilgilendirmez fakat çevresini kirlettiği her an ona zarar olarak geri dönecektir çünkü yaşadığımız doğada bir döngü vardır. Bu döngünün sağlıklı bir şekilde devam etmesi için temiz tutulmalı ve gereken önlemler alınmalıdır.

Sürdürülebilir Bir Dünya Yaratmak

Yerlere çöp atmaya devam ettikçe, geri dönüşüm kavramını algılamadıkça ve önem vermedikçe, ormanları kirlettikçe, ağaçları kestikçe, erozyona izin verdikçe, çiçekleri kopardıkça, egzoz dumanlarıyla atmosferi kirlettikçe, fabrika atıklarıyla topraklarımızı daha kirletmeye devam ettikçe, Karadeniz, Ege, Marmara denizlerimizi kanalizasyon atıklarıyla kirlettikçe, denizlerimizdeki milyonlarca balıkların bu pis sularla beslenmesine izin verdikçe, bu balıkların insanlar aracılığıyla yenerek birçok hastalığına göz yumdukça sürdürülebilir bir dünya yaratamayız.

Bol Oksijenli Ormanlar Mazide Kalmasın !

Oksijen bol, kuşların cıvıl cıvıl öttüğü ve yeşilin her tonunun yer aldığı ormanlar yavaş yavaş çorak alanlara dönüşüyor. Peki bunda kimin suçu var. Tabi ki insanlarımızın. İnsanlar bu ormanlara ya piknik yaptığında yada ağaçları kestiğinde öyle yada böyle bir türlü zarar vermiş oluyorlar.

Toprak, su, doğa, orman, hava kirlikleri sayesinde hepimizin de bildiği üzere Küresel Isınma ile karşılaşıyoruz. Bu küresel ısınma yüzünden buzullarımız eriyor kutup ayıları yaşadıkları ortamdan uzaklaşmaya başlıyorlar. Sıcaklıklar daha bir başka yakıcı hale geliyor. Pislikler, atıklar buharlaşarak yağmurlarla yeryüzüne tekrar iniyor. O nedenle çevremize gereken ilgiyi gösterelim ve bu konuda bilinçlenelim.

 

Etiketler: ,