Son yıllarda oldukça popüler olan Suda Doğum bakın ne açılardan anneye ve bebeğe fayda sağlıyor. Öncelikle normal doğum ile suda gerçekleştirilen doğum arasındaki farklara göz atalım ve aralarındaki benzer ve farklı yönleri bulalım. Önceleri daha çok özel hastanelerde ve tıp fakültelerinde suda doğum gerçekleşirken şimdilerde ise birçok hastane bu imkanı sağlıyor.

Suda Doğum Avantajları

Suda doğum denince akla bir ev ortamında ortaya konulmuş bir şişme havuzda gelebilir. Evet sıcaklığı ayarlanmış suyun ve gerekli malzemelerin temin edilmiş olduğu bir evde de doğum gerçekleşebilir. Sancı yada doğum süreci de su içinde gerçekleşebilir.

Doğum gerçekleştikten sonra ebe yada hemşire bebeği nazikçe su yüzeyine çıkarır. Normal doğum ile arasındaki fark daha çok verilen ilaçlarda ve narkozdan kaynaklanıyor. Suda doğum esnasında normal doğum sırasında verilen ilaçlardan fazlaca yararlanılmıyor. Suni yollardan sancı için teçhizat kullanılmıyor fakat normal doğumda bu saydığımız tüm detaylara ulaşmak mümkün.

Suda Doğum

Suda Doğum Her Zaman Riskte Taşıyor!

Su içerisinde doğum yapmak isteyenlerin ayrıca dikkat etmesi gereken bazı noktalar var. Anne adayının enfeksiyonu veya kanaması varsa, erken doğum yapıyorsanız, iki yada daha fazla bebek taşıyorsanız, aşırı kilolarınız varsa suda gerçekleşen doğumun riskleri olduğunu bilin.

Ayrıca suda gerçekleşen doğum sonrasında bebek su yüzeyine çıktığı ana kadar su yutabilir, yeterli oksijen alamayabilir, sudan kaynaklanan ciddi enfeksiyonlar kapabilirsiniz.

Öncelikle suda gerçekleşen doğum doğal, daha az stresli, hele ki evde gerçekleşiyorsa daha az ürkütücü bir hal alıyor. Bu nedenle her anne doğumuna yakın bu doğum yöntemini düşünüyor. Suyun kaldırma kuvveti sayesinde bebek ve anne kendini daha hafif hissediyor.

Su anneyi sakinleştiriyor ve rahatlattığı içinde doğuma daha fazla konsantre olmasını sağlıyor. Annenin kan akışını hızlandırıyor ve kaslarını gevşetiyor.

 

Etiketler: ,