Suyun rahatlatıcı etkisi doğuma da ilham vermiş ve artık ilerleyen tıp sayesinde suda doğum imkânları gittikçe hız kazanmıştır. Son dönemlerde 5 kadından 1’inin suda doğum yapmak istediği saptanmıştır. Suda doğumu gerçekleştiren merkezler suda doğumun kas gevşeticisi etkisi olduğunu ve fetal komplikasyonları en aza indirdiğini iddia etmektedir.

Suda Doğum

Suda doğumun hem anneye hem de bebeğe pek çok faydası olduğu söylenmektedir. Suyun kaldırma gücü nedeniyle gebenin hareket etme kabiliyeti artmakta ve kan dolaşımı da artmaktadır. Bu sayede annenin hissettiği sancılar da azalmakta ve doğum daha rahat bir şekilde gerçekleşmektedir. Suda doğumun bebeğe en yararlı etkilerinden biri amniotik kese içindeki ortamla aynı ortamı sağlar.

Suda Doğum Ne zaman Uygulanamaz?

Suda doğumun pek çok faydası var olsa da uygulanmayacağı bazı durumlarda vardır. bunların başında makat gelişinde, anne adayında enfeksiyon ve kanama olduğu durumlarda, erken durum olduğu zamanlarda ve iri bebek olması durumlarında suda doğum yöntemi çok sağlıklı bir yöntem değildir. Bebeğin gelişimine ve annenin sağlık durumuna göre doğum yöntemine en son uzman doktor karar vermelidir.

 

Etiketler: