Müzeler, tarihin günümüzdeki sahnesi. Yeryüzünde hatta altında birçok müze var ve bazıları çok uzun yıllardır ayakta. Gezilmesi gereken müzeler listesine, sıra dışı bir müze daha ekleniyor. Musa adını taşıyan bu müze, suyun altında denizin 4-8 metre derinliğinde bulunuyor.

Meksika Su Altı Müzesi

Meksika Cancun kentinin Karayip açıklarında bulunan sualtı müzesinde, gerçek insan boyutlarında 450’ye yakın figür yer alıyor. Ağırlığı 200 tonu aşan heykel koleksiyonu, 420 metrekarelik deniz yatağına yayılmış durumda.

Musa Su Altı Müzesi Meksika

Müzenin kurucusu Jason de Caires Taylor, aynı zamanda da heykelleri yapan sanatçı. İngiliz heykeltıraş ve fotoğrafçı, Musa koleksiyonunda gerçek yüzleri ve hayatları konu alıyor. Müzenin suyun altında olmasının nedeni ise; mercanların, deniz canlılarının ve mercan kayalıklarının yok olmasına engel olmak. Bu çabaya dikkat çekmek için kurulan müze, hayli ilgi görüyor. İki ayrı galeriye sahip olan su altı müzesini dalarak ziyaret ettiğinizde tamamen farklı bir alemle karşılaşabiliyorsunuz.

Musa Su Altı Müzesi Cancun

Bazı heykeller çoktan uyum sağladı ve deniz canlılarının evi oldu. Müzenin zamanla daha ilginç hale geleceği muhakkak. Akla gelen ilk soru ise heykeller suyun altında ne kadar dayanabilir, Musa müzesi zamanla özelliğini kaybedip yok olabilir mi?

Heykeltıraş Jason de Caires Taylor, heykellerin denize uyum sağlayabilmesi ve bozulmaması için pH değeri sıfır olan çok dayanıklı bir çimento kullandı. Bu özel malzeme sayesinde heykeller sualtının doğal bir parçası olabilecek.

Suyun ve su altındaki canlıların etkisi ile değişime uğrayan heykeller, hiçbir ressam ya da heykeltıraşın yapamayacağı eserlere dönüşüyor.

 

Tags: