Bazı uzmanlar, gün içinde tüketilen besinlerin kişilerde strese, sinire veya üzüntüye yol açabildiğini belirtir. Aynı zamanda doğru beslenme yöntemiyle vücuttaki sinir ve stres oluşumunu azaltmak da mümkündür. Bu nedenle stres azaltan yiyeceklerle tanışmak, insanlar için faydalı olacaktır.

stres ve beslenme

stres ve beslenme ilişkisi

Stres İçin Nasıl Beslenmeli?

Tüm karbonhidratlar, insan vücudunda mutluluk hormonlarından bazılarının salgılanmasına katkı sağlar. Özellikle vücutta yavaş sindirilen tahıllı ürünleri tüketmek, kişideki şeker dengesini korurken, kendini çok daha iyi hissetmesine de yardımcı olur.

stres ve beslenme

stres ve beslenme

C vitamini deposu olarak bilinen portakal, insan vücudunda bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanında stres hormonlarının salgılanmasını durdurabilir. Ispanak ise stres kaynaklı oluşan baş ağrısı veya yorgunluğun giderilmesine yardımcı olur. Yağlı balık tüketmek; stres hormonlarının artışını engeller ve kişileri depresyon gibi ruhsal bozukluklardan korur.

stres ve beslenme

nasıl beslenmeli

Uzmanlar, içilen siyah çayın stresli olaylardan daha hızlı kurtulmaya yaradığını bildirir. Stresli durumlarda kahve veya kafein tüketmek, stres hormonlarının artmasına ve kan basıncının yükselmesine neden olabilir. Ayrıca Antep fıstığı ve avokado da stresin etkilerini azaltma açısından başarılı olur.