Günümüzde birçok firma ve kuruluş tanıtım, reklam ya da hizmet amaçlı olarak stand kullanıyor. Sağladıkları büyük kolaylıklar ve faydalar sayesinde ofis mobilyaları kadar vazgeçilmez oldular. Özellikle fuar gibi zamanlarda çok sık kullanılıyorlar. Standlar, kullanım ya da sektör amacına göre değişebilirler. Stand çeşidini belirlemedeki en önemli etkenler ise taşınabilirlik ya da sabitlik özellikleridir. Talep edilen sektörün ihtiyacına göre tasarlanan stantlar tam anlamı ile amaca yönelik olarak hizmet etmektedir. Tercih edilen stant modeline göre ise stant yapımında kullanılan malzemelerde farklılık gösteriyor.

Özel Stand: Firma ya da kuruluşa ait fikirler doğrultusunda hazırlanır. Yapımında ise demir profiller üzerinde ahşap ve alçıpan kullanılmaktadır.

Modern Stand (uzay sistemli): Modern görünümlü ve sağlam yapılı stant modelleridir. Yapımında sunta lam ve krom kaplı metal aksamlar kullanılmaktadır. Kolay taşınır ve dayanıklıdır.

Modüler Stand: Kullanışlı ve en çok tercih edilen stant modelidir. Maliyeti diğerlerine göre daha uygun ve avantajlıdır. sunta lam ve modüler sistem alüminyum profillerden oluşur. Kısa zamanda kurulur ve kolay taşınır.

Vitrin Stand (cam): Genellikle sergi ve sunumlar için vitrin olarak kullanılır. Cam malzemeden üretilen stantlar özel olarak tasarlanmaktadır.

Hazır Stant (stant): Farklı raf ve boyutlarda hazır olarak üretilmiş stantlardır. Plastik malzemeden belirli standartlarda üretilir. Kurulumu ve taşınımı çok kolay olduğu için talebi yüksektir.