naylon staj

naylon staj

Öğrenciler açısından gereksiz görülen, hocalar tarafından zorunlu olarak düşünülen staj; aslında okulda edinemeyeceğiniz pratik tecrübelerin kazanılması için önemli bir fırsattır. Peki ama tecrübe açısından önemli olan bu fırsat öğrenciler açısından neden gereksiz görülüyor?

Genellikle tatil dönemlerine denk gelen stajlar, sıcak aylarda olduğu için öğrenciler açısından bir çile haline geliyor. Erken saatte uyanmak, staj yerine toplu taşıma araçları ile ulaşmak ve saatlerce bunaltıcı ortamlarda mesai saatinin bitmesini beklemek. Aslında tablo çok kötü görünüyor bu açıdan baktığımızda. Fakat stajı nerede yapacağınız sizin elinizde, bunu unutmayın. Eğer erken vakitte staj yeri araştırmasına başlar ve staj yapacağınız yeri kendinize uygun belirleyecek olursanız işe gitmekten erinmediğinizi göreceksiniz.

İş Hayatının Demosu Olarak Düşünün

stajda bunalan gençler

Çok fazla değil, en fazla 3-4 yıl sonra iş hayatına atılacaksınız. O zaman da işe gidip gelmekten sıkılacak olursanız bir ömür boyu iş hayatı sizin için çekilmez hale gelecektir. Bu yüzden bu süreci bir demo gibi düşünerek kendinizi ilerleyen yıllara hazırlayabilirsiniz.

Teknik Bilgi Edinmeye Odaklanın

staj komitesi

Staj yapacağınız yerlerde ayak işlerine yardım etmeniz mutlaka beklentiler listesinde en üstte yer alacaktır. Bu tarz konularda elinizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırken bir yandan da mesleğiniz ve sektörünüz ile ilgili teknik bilgiler edinmeye çalışın. Çünkü teorik ve pratik bilgiler arasında büyük fark vardır. Okulda öğrendiğiniz teorik bilgiler uygulama sahasında kimi zaman gereksiz ve faydasız kalabiliyor.

Eğlenmeye Çalışın

stajda kahve keyfi

stajda kahve keyfi

Sıkıldığınız bir iş yerinde zamanın geçmesi oldukça zor olur. Aynı zamanda kısa süre içerisinde psikolojik bunalıma girmeniz de olası. Öyleyse zorunlu olarak geleceğiniz bu süreci biraz daha eğlenceli bir hale getirin. Arkadaşlıklar edinin, espri yapın, çalışma arkadaşlarınıza ufak hediyeler ile süprizler yapın. Kendinize özel bir kupa götürün, kendinize kahve yapın. Dosyaları düzenleme konusunda kendi çözümlerinizi geliştirin ve bunu sizden sorumlu kişilere danışarak uygulayın.

stajda mutlu olmayı başaran öğrenciyi bulduk

stajda mutlu olmayı başaran öğrenciyi bulduk

Staj zorunludur ve gitmeniz gerekir. Gideceksiniz de… Bu süreci çile haline getirmek kime fayda sağlar?