Sporla uğraşan herkesin başına sıklıkla gelebilecek kazalardan bir tanesi de ayak bileğinin yaralanmasıdır. Yaralanmaların en çok oluşmasına sebebiyet verecek neden ise antrenman eksikliği ve vücudun ısınmamasıdır. Lisanlı yada lisansız spor yalan tüm herkesin aslında ortak sorunu antrenman programlarına esnetmeleri eklememeleridir.

Bilek Burkulması

Bilek Burkulması

Bu gibi sakatlanmaları en aza indirgemek için aslında sporcular antrenman yaptığı günler dışında en az iki günlerini esnetme hareketlerine ayırmaları gerekir. 20 dakikalık bir esnetme çalışması bu gibi kazaların her zaman en aza inmesine yardım edecektir. Yaralanmaların büyük çoğunluğu da güçsüz ve gergin kasların yere basarken ayak bileğimizi kilitlememesinden dolayı oluşur.

Bilek Burkulması

Bilek Burkulması

Ayak Bileğinin Esneklik İhtiyacı Var mıdır?

Ayak ve ayak bileği yaralanmalarının en aza indirgenmesinde esnekliğin önemi yadsınamayacak kadar çok büyüktür. Bu durumlarla karşılaşmamak için denge duyumuz çok büyük rol taşır. Denge duyusu sayesinde yürüme, koşma vb aktiviteleri yaparken beynimiz bastığımız yeri algılar ve böylelikle bastığımız yerden emin oluruz. İşte esneklik bu gibi duyularının duyarlılığını da artırarak kazalanma riskleri en aza indirger.