Sosyal bilimler alanında son derece ilginç bir eser okurlarıyla buluşmayı bekliyor. Sanmayın ki “Sosyolojik Düşünmek” sadece sosyoloji öğrencilerine hitap ediyor. Kitap yediden yetmişe her yaştaki insanın okuyabileceği bir tarzda ele alınıyor. Aslında sosyolojinin de dışına çıkarak gündelik hayattan örnekler taşıyor. Kitabı akademik kariyer yapanların okuyacağını düşünebilirsiniz ama aslında öyle değil çünkü her satırında yaşadığınız bir olay, yaptığınız bir davranış size sunuluyor. Kitabı adeta kendinizden bir parça sayıyorsunuz.

Zygmunt Bauman Sosyolojik Düşünmek

Sosyolojinin kelime anlamından tutunda derinlemesine incelendiği konulara değiniliyor. Zygmunt Bauman kitabında sosyolojinin inceleme alanı olarak ikilik ve karşıtlıklara değiniyor. Bu durumu da çok boyutlu bir bakış açısıyla irdeliyor. Asıl temel taşları olan birey bambaşka örneklerle sizi karşılıyor. Modernlik ve postmodernlik araştırmalarıyla son dönemlere damgasını vuran Bauman eserini, onuya ilgi duyan herkese armağan ediyor. Kitapta sosyolojinin kelime anlamından tutunda, işlevlerine, sosyolojinin değişik tarzlarına ve yaklaşımlarına kadar her zerresi didik didik ediliyor.

Sosyoloji Ne İşimize Yarar?

Sosyoloji ne işimize yarar hiç merak ettiniz mi? yada hiç bu soruyla okul yaşantınızda, çevrenizde karşı karşıya kaldınız mı? biz size bu sorunun cevabını verelim. Öncelikle sosyolojinin toplum bilimi olduğunu hepimiz biliyoruz. Evet sosyoloji toplumları inceleyen bir bilim dalıdır ama bu bilimi köken olarak incelediğimizde daha başka şeylerle karşılaşırız.

Hepimiz birey bireyiz ve bu bireyleri bir araya getiren toplumla yaşamaya mahkumuz. Bazen bu toplumda birlik içinde yaşarız bazense çatışma içinde yaşamımıza devam ederiz. Zygmunt Bauman “Sosyolojik Düşünmek” isimli bu kitabında bize bu çatışmaları ve zıtlıkları sunuyor. millet ile devlet, doğa ile kültür, birey ve grup bu zıtlıklardan bazılarıdır.

Yazar: Zygmunt Bauman
Kitap: Sosyolojik Düşünmek
ISBN: 9789755391967
Sayfa Sayısı: 272
Yayın Yılı: 2010

 

Etiketler: , ,