Sabah gözünü açar açmaz ilk yaptığın şeyler; Instagram’da dün gece kaldığın yerden başlayıp tüm fotoğrafları tek tek sindirmek, gece sen yatağında mışıl mışıl uyurken alem dışarılarda eğlenmiş mi diye kontrol etmek değil mi?

Sen evde kös kös otururken listendeki 5 kişi yurt dışında turluyor, 8 kişi en son vizyona giren romantik filmi sevgilisiyle izliyor, 3 kişi kız kıza gece gezmelerinde tozu dumana katıyor ve sen hayıflanmıyor, ben bunun acısını yarın alışverişe gidince sizden , “alışveriş keyfinde! ” diyerekten çıkarmaz mıyım diye düşünmüyor musun?

sosyal medya

Hadi birkaç dakikalığına bırak cool olmaya çalışmayı da itiraf et kendine. Şu sosyal medya denen fotoğraflı kişisel vitrin çıktı çıkalı hayatımızı, fotoğraf çekip paylaşmak için yaşar olduk. Paylaşmak sözcüğü anlam değişirdi yeminle. İlerde bebelere “Oğlum, kızım arkadaşlarınla oyuncaklarını paylaşmalısın” desek, çocukcağızlar oyuncaklarının fotoğraflarını çekip internette paylaşacaklarını sanacaklar. Neyse öyle ya da böyle bu sanal ortamda ağzımızın tadı yerinde, milletçe pek “Keyif” liyiz artık! Milletin yüzde doksanı keyifli, yaptığımız her olayın adı keyif olmuş. Hepimizin aşina olduğu bu keyiflerden bazıları var ki sayın sosyal medya insanı; birkaç defa tekrarlandığında listendeki en yakın arkadaşını, teyzeni, ablanı, amcanı, amcaoğlunu sildirecek üzerine de üç beş defa engelletecek cinsten. Hadi kendinize keyiflerden keyif beğenip “ Keyif Top 10 listesini okuma keyfi” yapın!

1. Kahve Keyfi

Kahve Keyfi

Starbucks’lı, Gloria Jeans’li, Nero’lu, Kahve Dünyalı kahve bardaklarının logolarını göstere göstere; içilen eğer Türk kahvesiyse yanına lokum, çikolata ne bulursa konularak; pipetle içilen bir kahveyse pipeti ağza alıp içermiş gibi yaparak, ya da son zamanlarda evlerde cicili bicili hazırlanan sunum fotoğrafları ile belgelenen keyif çeşididir. Fotoğrafı çekeyim derken kahveyi soğutup, buz gibi kahveyi içmek zorunda kalan çoktur.

2. Kahvaltı Keyfi

Kahvaltı Keyfi

Siz çalışan kadıncağız, ofiste sabahın körü toplantısında şirket maliyetlerini nasıl düşürebilirim diye kafa patlatırken; muhtemelen yatağından yeni çıkmış ev hanımı size garez yapar. Kahvaltıya gelen hanım arkadaşlarına hazırladığı, envai çeşit börek çörek pasta ve kekin yer aldığı iştah kabartan fotoğraflar koyulur. İnsanda işinden istifa edip, hunharca altın günü yapma isteği uyandırıyor.

3. Kitap Keyfi

Kitap Keyfi

“Bakın ben kitap okuyorum” demenin, hangi kitabı okuyor olduğunuzu gösteren halidir. Kitabın kapak resminin fotoğrafı çekilir. Altında yorum olarak tavsiye edilebilecek kitaplar sorularak , “okuyorum ben yaa” izlenimi yaratılır.

4. Sinema Keyfi

Sinema Keyfi

Arkadaşları tarafından ekilen gencin yapacak daha iyi bir işi olmadığı için gittiği ve yaptığı berbat seçim için kendisine küfrederek, parayı da verdik bir kere çıkmayalım diyerek oturduğu sinema koltuğunda sıkıntıdan paylaştığı, sinemadayım çok eğleniyorum konu başlıklı fotoğraflardır.

5. Sahilde Yürüyüş Keyfi

Yürüyüş Keyfi

En şık spor kıyafetlerinin giyilerek, kulağa mutlaka kulaklık takılıp müzik dinlemesen dahi Mozart dinliyormuş havası yaratılarak, sahilin en ciks yeri seçilerek çekilen fotoğraftır. Şişko değilim, sadece sağlıklıyım imajı yaraması umulur.

6. Alışveriş Keyfi

Alışveriş Keyfi

Bir elinde kahvesi bir elinde yeni cicilerini doldurduğu paketleriyle poz veren, ne aldım delisi hatunları görebileceğiniz fotoğraflardır. Kimisi de ne alacağına karar vermeden önce kabinde denediği kıyafetlerle poz vererek, hangisini almalıyım diye takipçilerinden fikir alır. Böylelerine, takipçilerinden cevap gelmeyesice de kabinde kalasıca türleri de diyoruz.

7. Kankitolarla Hasret Giderme Keyfi

Sohbet Keyfi

Hasret gidermenin bile keyfini çıkardılar sonunda dedirten cinsten, ciciş bücüş olmuş kızcağızların sarmaş dolaşlı çekildiği ve altını “çok özlemişim hayatımın tatlişi, bunu geleneksel hale getirelim bal böceğim” gibi yorumların sıkça yer aldığı bayıcı derecedeki samimiyetsizliğin yer aldığı fotoğraflar yok mu. Altındaki yorum genellikle “Bütün kızlar toplandık” Madem uzun zamandır buluşmadınız, oturun iki kelam edin, ne diye karşılıklı mesajlaşırsınız değil mi?

8. Şarap Keyfi

Şarap Keyfi

Kimi zaman bıyıkları terlememiş ergen Kamil’in, kimi zaman zengin koca bulan sonradan görme hatunun çıktığı akşam yemeğinin fotoğraflarıdır. Şömine başında şarap keyfi, evde sıcak şarap keyfi gibi türleri vardır ki şarabı biraz fazla kaçırınca bu türler sayısız şekilde çoğalabilir.

9. Mangal Keyfi

Mangal Keyfi

Geniş ailesini bir araya toplamanın mutluluğunu yaşayan ağabeylerin, ablaların paylaştığı; az sonra üzerinde mis gibi etlerin cız bız yapılacağı mangalı yelleyen amcayı görebileceğimiz fotoğraflardır. Bunlar keyfin en yalın halleridir kanımca.  Zira mangal yakmak kanımızda vardır, pekte havalı bir tarafı yoktur.

10. Burger Keyfi

Hadi portakal soslu ördek keyfi desen anlarım da Burger keyfi nedir yahu? Açım, aylardır ana yemeğine hasretim, elimden de sadece yumurta kırmak gelir ki onu da günlerdir yemekten yumurtlayacağım demeyen insanın kendini avutma şeklidir.

Burger Keyfi