Sonbahar ayrılığı anlatır, bizim buralarda öyle bilinir. Hüzün ondan mıdır? Yoksa hüzün çağrıştırdığından mıdır sonbaharın ayrılıkla anılması? Bir ayrılık olur yeşil terk eder birden doğayı bizi buraları ıskalamayalım sizin oraları da. Üç aya sonbahar demişler öyledir. Ama bahar gibi bir günde olur her şey birden yeşil kayboluverir ortalıktan. Kahverengi sarı bir günde dalları ele geçirir. Arada tek tük yeşile çalanlar olur ama bitkiler hep birden aynı gün karar verirler bir günde sararıp solmaları yaşarlar.

mevsimler sonbahar

Sular bir günde çekilir. Sonrası bütün ayrılıklarda yaşandı gibi kalanları temizlemek bir şeylerden kurtulmak çetin geçeceğini düşündüğü zamana kışa kasvete karanlık kısa ışıksız ışığı az zamanlara. Doğa kararını birden verir yeşile güle güle der. “Aman dur vaz geçtim, gitme kal “benzeri de bir geri dönüş olmaz. Olanı şaşırır bazı yeniden filiz verir yapraklar ilkbahar zanneder çiçek açar, kışın ora yerinde de çiçek açtığı olur. Yeşilin geldiği. Bu iyi bir dönüş değildir. Doğa bu geri gelişten çok zarar görür donar, çiçekleri meyveye dönmez en azından arısı yoktur, rüzgarı serttir yağmur soğuk yağar. Acı verir geri dönüşler. Kırılır, kurur bahara sararır gider.

sonbahar yapraklar

Hani bu günlerde bizim buralara veda etti yeşil onu anlatmaya çalışıyorum. Bir sararma benizlerde olduğu gibi, güneş yan yan bakıyor ortaya çıksa bile. Kapı çalındı çalınacak kış geliyor, bizim buralara diyorum.

yazan: prensesin babası

 

Etiketler: , ,