Son yıllarda en gözde spor dallarından biri olarak ortaya çıkan pilates, özellikle sosyetenin tercih ettiği spor. Giderek daha da yayılan pilates, her yaş grubuna hitap eden egzersiz hareketleri sayesinde oldukça trend oldu.

pilates

Pilatesin İnsanlarda Oluşturduğu Yanlış Algılar

Popülerleşen pilates ile ilgili çoğumuz doğru bildiğimiz yanlışlar yapıyoruz aslında. Artık bel, sırt ağrıları gibi durumlarda tedavi aracı olarak dahi kullanılan bu spor, ağrıların giderilmesinde tek başına yeterli olmaz. Bunu kabullenmeli.

pilates-hareketleri

Kesinlikle iyi bir spor eğitimi alan uzmanlar eşliğinde pilates yapmalıyız. Evet, spor yapmak çok önemli ve insanlar buna teşvik edilmeli. Fakat ahlaki değerleri de yok etmeyelim teşvik edelim derken. Birçok spor merkezinde mucize ve her derde deva olarak tanımlanan pilates herkese öneriliyor. Ama herkes her pilates hareketini yapamaz.

Spor her zaman yaşa, boya ve de kiloya göre belirlemeli. Mesela sağlık sorunun varsa ona göre bir spor tercihi yapmalısın. Kıstaslar bunlar olmalı. Bir de pilates boy uzatır diyorlar. Hayır arkadaşlar, pilates sadece kas boyunu uzatır. Bir doğru bilinen yanlış daha. Spor dahi yapmak için yapılıyor artık. Siz onlardan olmayın.

 

Etiketler: