Normal bir insan, kendi başına diyet yaptığında bile kilo verir. Vücutta şişmanlığa neden olabilecek herhangi bir hastalık yok ise kilo verme konusunda sorun yaşanmaz fakat diyete, egzersize hatta spora rağmen hala ideal kiloyu yakalayamamışsanız bir takım hastalıklardan şüphelenmeniz gerekir. Bu yüzden olağan dışı belirtilere mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor.

Metabolizma hastalıkları: Metabolizma hızı sağlık ve kilo için hayati önem taşır. Diyete başlamadan önce metabolizma hızını ölçtürürseniz sorunun ne olduğunu anlayabilir ve işe yaramayacak olan diyetlerle zaman kaybetmemiş olursunuz. Bu ölçümle eğer metabolizmanın hızını etkileyen bir hastalık varsa öğrenmiş olacak aynı zamanda da hastalığın tedavisi için erken müdahale edebileceksiniz.

Şeker hastalıkları: Seker hastalığının görülme sıklığı giderek artıyor. Sağlığı ciddi anlamda etkileyen bu hastalık uzun yıllar sinsice vücutta yaşayabilir. Ne yaparsanız yapın kilo veremiyorsanız ve ailede şeker hastası olan kişiler varsa şeker hastalığından şüphelenmeniz gerekir.

Böbrek üstü bezlerinin aşırı çalışması: Bu hastalık, gerekli araştırmalar yapılmadan bilinmeyecek bir kilo nedenidir. Vücutta kıllanma ve kiloya neden olan böbrek üstü bezlerinin aşırı çalışması tedavi edilebilir ve kişiler bu hastalık sonrasında kolayca kilo verebilirler.

Polikistik over: Regli düzensizliği, kıllanma ve kilo artışı bazen polikistik over hastalıklarının bir sonucu olabilir. Bu tür sorunlar yaşıyorsanız mutlaka bir doktora danışmalısınız.

D vitamini eksikliği: Fazla bilinen bir bilgi olmada da D vitaminin eksikliği de kilo nedeni olabilir.

Kansızlık: Kansızlık sadece aşırı kiloya değil, saç dökülmesinden unutkanlığa kadar birçok soruna neden olabilir.