Gazetelerde, dergilerde, internet sitelerinde yer alan sohbet yazılarında eninde sonunda Mona Lisa ile ilgili olana rastlarsınız. Mona Lisa, şimdiye kadar üzerinde en çok konuşulan resim olmuştur. Değişik versiyonları yapılan, en çok kartpostala basılan, en çok incelenen, hakkında kitaplar yazılan ve doğal olarak bu şöhretin sonunda çalınan bir tablodur.

Kimliği Bilinmiyor

Paris’teki ünlü Louvre Müzesinde sergilenen Mona Lisa’yı saatte ortalama 1500 kişi ziyaret ediyor. Çalındığında boş kalan yerini görmek için bile binlerce kişi müzeye gelmiş. Görenlerin çoğunun ilk tepkisi çok küçük olduğuna dair. Çünkü Mona Lisa tablosunun ölçüleri 77×53 santim. Napolyon’un resmi yatağının başucuna astığı biliniyor. 1912 yılında onu gerçek vatanına götüreceğim diyen Vincenzo Perrugia tarafından bir ressam önlüğüne sarılarak kaçırıldı. İki yıl sonra bulundu. Uzun süre İtalya’da sergilendikten sonra yeniden Fransa’ya iade edildi.

Sevgili Mona Lisa

Sevgili Mona Lisa

1956’da asit saldırısına uğradı. Uzun süre restorasyonda kaldı. Şu anda Mona Lisa’nın kaşları ve kirpikleri yok. Da Vinci’nin onları yaptığına ama bütün bu olanlar sonucu artık silindiğine inanan uzmanlar çoğunlukta. Resimdeki kadının kim olduğuna dair yapılan spekülasyonlar ise hiç bitmiyor. Müze kayıtlarında  bir tüccarın eşi olan Lisa Del Giocondo olarak geçiyor ama Da Vinci’nin annesi, hatta Da Vinci’nin kendisi olduğunu söyleyenler bile var. Sevgili Mona Lisa ise Rönesans’tan beri hem bütün olaylara tanıklık ediyor hem de o inanılmaz gülümsemesini sürdürüyor.