Bu bir Çin atasözü. Gayette yerinde ve doğru bir cümle. Peki, kaçımız sevdiğimiz işi yapıyoruz? Muhtemelen birçok insan, mecburiyetten. Mezun olduğu bölümle ilgili iş kuran ya da çalışanların sayısı da pek fazla olmasa gerek.

“İş bulduğuna dua et, sevmesen de olur” bakış açısıyla bakanlar, zaten çalıştıkları işi sevmenin bir yolunu bulmuştur ama ya sevmeyenler? Hem iş başarısı hem de ruh sağlığı için orta bir çözüm bulmak çok önemli. Bir düşünün, zamanın büyük bölümünü geçirdiğiniz bir yerde kendinizi boğuluyor gibi hissederseniz, ömrünüzden kaç yılı çöpe atmış olursunuz? Bu yüzden ya işinizi sevmenin yollarını bulun ya da sevdiğiniz işi yapın.

çalışmak

Maalesef herkesin sevdiği işi yapma şansı olmayabilir. En iyisi yaptığınız işi sevmenin yollarını bulmak. Hayatınıza kazandıracağınız birkaç alışkanlık ile bunu yapmak mümkün.

İşinizi sevmenin yolları

Kahvaltı: sabahları kahvaltı yapmaya geniş bir zaman ayırın. Keyif olacağınız bir sofra ve enerji veren besinlerle güne başlarsanız, zinde ve pozitif olursunuz.

Üstlerle Diyalog: iş yerinizde patron, amir ve müdür gibi üstlerinizle diyalog kurmak işinizi ciddiye almanıza, sahiplenmenize yardımcı olacaktır.

Mola Ver: gün ortasında verilen molaları enerjinizi yükseltmek için kullanın. Kısa süreli bir meditasyon, açık havaya çıkmak ve benzeri rahatlatıcı aktiviteler yapılabilir.

Kendini Takdir Et: işle ilgili başarılarının mutlaka kutlanması ve kişinin kendini takdir etmesi, motivasyonu yükseltecektir.

Hobi: fırsat buldukça ilgi alanlarınızı ya da sevdiğiniz hobileri mutlaka gerçekleştirin. İşle birlikte gönlünüzde yatan uğraşıyı mümkün olduğunca yürütmek, mevcut işinizden nefret etmenize engel olabilir.

 

Tags: ,