Web sitesi kurgularken en çok yapılan hatalardan birisi de H etiketlerinin yanlış kullanımı diyebiliriz. Genelde H1 – H2 ve H3 kullanımı olarak bilinse de Headings etiketleri 1’den başlar ve 6’ya kadar gider.

H etiketleri headings kelimesinden gelir ve headings anlam olarak başlıklar demektir. Yani H etiketlerini başlık olarak kullanmak gerekmektedir. Ana başlık ve ara başlıkların kullanımı olarak değerlendirebiliriz.

H1 en büyük başlık tipidir ve her sayfaya özel bir adet h1 etiketi olmalıdır. Arama motoru örümceklerine sayfayı tanıması için yardımcı olmak için H etiketlerinin kullanılması gereklidir.

Yapılan en büyük hatalardan birisi H1 etiketinin bir sayfa içerisinde birden fazla kullanımıdır. Daha önce de dediğim gibi, her sayfada sadece 1 adet H1 olmalı ve sayfaya özel olmalıdır. Ağırlıkta site yapımcıları logoya H1 vermekte ve bu h1 tüm sayfalarda görünür şekilde olmaktadır. Her sayfanın hedef kelimesinin aynı olması beklenemeyeceği için, her sayfada aynı H1 etiketini kullanmak da pek mantıklı bir yaklaşım olmayacaktır.

Yapılan hatalardan diğeri de sayfada H1 etiketini kullanmadan, h2 ve h3 etiketlerini kullanmak oluyor. Headings hiyerarşi mantığına oldukça ters bir durum diyebiliriz. H1 kullanmadan h2 ve h3 kullanmak pek mantıklı olmayacaktır. Ana hedefiniz belli olmadan, ara hedefleri yazmak gibi düşünebilirsiniz bunu.

Liste Halinde Headings Etiketleri

<h1> Ana başlık  </h1>
<h2> Ara başlık </h2>
<h3> Alt başlık </h3>
<h4> Alt başlık </h4>
<h5> Daha alt başlık </h5>
<h6> Daha alt başlık </h6>

Headings etiketlerinin punto büyüklüğü nasıl olmalıdır?

Web sitesi kurgularken Headings konusunda yapılan hatalardan bir diğeri de H etiketlerinin punto değerleri… H1 en büyük başlık etiketi olduğu için punto olarak diğerlerinden daha büyük olması gerekiyor. Daha sonra punto büyüklük sırası h2 – h3 – h4 – h5 ve h6 olması gerekiyor.

Kaç Adet h1, h2 ve h3 kullanmalıyız?

H1 etiketi her sayfada sadece 1 adet kullanılabilir. H2 etiketi için genel kanı maksimum 4 adet kullanılması yönündedir. H3 kullanımı konusunda daha esnek olunabilir.

Fakat bu noktada benim önerim; 1 adet h1 ve birkaç adet h2 kullanılmasıdır. H3 kullanımı hayati olmamakla birlikte h4 ve sonrasının kullanımı çok büyük fark yaratmayacaktır.

Headings konusunda aklınıza takılanları yine burası üzerinden yazabilirsiniz…