Selülit, kadınların en sık yaşadığı cilt problemlerinden biri ve adeta onların korkulu rüyası. Özellikle yaz aylarında rahatça bikini giyilmesine engel olan ve yaş ilerledikçe daha da artan selülitler, tedavi edilmediğinde çok daha kötü bir görüntüye sebep olabilir. Fakat asıl önemlisi, selülit oluşmadan önce gereken önlemleri almaktır.

Selülit Oluşmaması İçin Alınması Gereken Önlemler?

Selülit oluşumunu engellemek için, öncelikle vücudun duruşuna dikkat edilmelidir. Sürekli kambur durmak ve yanış bir pozisyonda yürümek, selülit oluşumunu kolaylaştırır. Bunun sebebi, eğri bir duruşun toplardamar ve lenflerde kanın akışının olumsuz olarak etkilenmesidir. Bu yüzden bunu engellemek için olabildiğince dik durulmalıdır.

selülit

selülit

Dengeli ve sağlıklı beslenmek, selüliti engellemenin en etkili yoludur. Çünkü selülit oluşumu genelde yanlış beslenmeden kaynaklanır. Bu yüzden hazır gıdalar yerine daha sağlıklı ve organik besinler tüketilmeli ve bol bol su içilmelidir. Su ise, selülitin en büyük düşmanıdır.

selülitten kurtulmak

selülitten kurtulmak

Egzersiz ise, selüliti engellemek ve oluşanları yok etmek için mükemmel bir yoldur. Düzenli yapılacak egzersizler ve günde en azından yarım saat bile yürümek, selülitleri engelleme açısından oldukça etkilidir.

selülit engelleme

selülit engelleme

Aşırı güneşlenmek de selülit oluşumuna sebep olur. Bundan dolayı, denize öğle saatlerinde gidilmeli, güneşe direkt olarak maruz kalınmamalı ve mutlaka güneş koruyucu krem kullanılmalıdır.