400 yılı aşkın bir süre Osmanlı yönetiminde kalan Selanik hakkında ne kadar bilgiye sahibiz yada bildiğimiz birkaç bilgi gerçek mi ? yoksa kulaktan dolma duyduğumuz bir safsatadan mı ibaret. Evet çoğumuz şu bilgi de belki de hemfikirdir yada sorduğumuz soruya verilecek çoğunluktaki cevap budur. Selanik, balkanlarda yer alan bir kozmopolit liman şehridir. Halbuki Selanik bu tanımdan ibaret değildir. Gerek tarihi dokusu, barındırdığı kültürel iklimi, yaşamın disiplinler arası sunduğu imkanları, coğrafi konumu gerekse de yaşadığı birçok farklı nitelikteki insanları…

selanik

Şehre asıl rengini veren durum burada yaşayan büyük bir Seferad Yahudi cemaatidir. Bu cemaat burada yaşamanın yanında birçok faaliyette bulunuyordu. Selanik sizde okudukça birtakım duygularınızın canlanmasını sağlıyor. Bazı gerçekler açığa çıkarken bilinmedik tarih sayfalarının esiri olacaksınız. Selanik’in Osmanlı İmparatorluğu ile olan bağlantısına şahit olacaksınız. Her satırında geçmişin ardında yatan tozlu rafların gerçekleri sizlere sunuluyor.

Tarihin Ardalanında Yatan Masum Gerçekler…

1850’li yıllardan sonra Selanik Osmanlı İmparatorluğunun en canlı merkezi oldu. 2 Meşrutiyet’in ilanıyla sonlanacağı süreç burada yer alıyor. Selanik’te “Altınçağ” olarak tabir edilen dönem bu kitabın merkezini oluşturuyor.

Bu sürecin sonlandığı dönemlere dair de birtakım farklı görüşler yer alıyor. Değişik kesitlerinde yer alacağı bu kitapta 19. yüzyılda ve bu yüzyılın ikinci yarısında gerçekleşen reformcularla saltanatçıların çatışması damgasını vuruyor. Çürüyen Osmanlı’nın en dinamik hali canlandırılmaya çalışılıyor. Doğuyla batıyı birleştirerek kavşak haline gelen modern Avrupa’nın bilgilerine, tekniklerine ve düşüncelerine rastlıyorsunuz. Eser adeta yüzyıllardır süren uyuşukluktan sıyrılarak ateşli bir inşaat alanına dönüşüyor.

 

Etiketler: , ,