Ah nerede o eski bayramlar! Daha çok yaşlılardan duymaya alışkın olduğumuz bir söz. Fakat bu sözü gencinden yaşlısından duyuyoruz. Yaşlılar uzun yıllar öncesi için bu sözü söylerken; gençlerimiz daha beş yıl öncesi için bile bu sözü söylüyorlar. İnsanlar daima geçmişe özlem, geleceğe ise heves duyuyor.

iyi bayramlar

Geçenlerde sokakta oturan teyzeler ile sohbet ettim. Ve o sohbet beni hüzünlendirdi. “Eskidendi o bayramlar, yeni kıyafet bize gerekmiyor. Kim gelir ki zaten.” dediler. İnsanlar tatile gitmeyi akraba sevindirmekten önemli gördükleri için o sözleri sarfediyordu bu teyzeler…

Şeker Bayramı

Evet ah nerede o eski bayramlar! Zaman akan bir nehir misali durmadan akıyor ve bazı şeyleri sürükleyip götürüyor. Biz insanlarda böyle değil miyiz? Hayat telaşıyla saman çöpü gibi oradan oraya savruluyoruz ve bazen acı kayıplar yaşıyoruz. Belki de bayramları şeker tadında yapan kapısına kilit vurulmamış kapılardı. Tatlı dilli, güler yüzlü yaşlılarımızdı. Günler geçtikçe zaman onları eskide bıraktı. Artık gidilen bazı kapılara uğranılmaz oldu, uğranılsa kıymet verilen öpülen o eller kapıları açamaz oldu. Değişti… Ki bu değişimi bile bir beş on yıl sonra özlediğimiz geçmişe dahil edeceğimizi bile bile yaşamaya devam ediyoruz.

Bu bayram da geleceğin şeker tadında bayramı olacak…

Yazan: gonce-i mai

 

Tags: ,