Kilolarınızı dengede tutmak ve bununla beraber formda kalmayı hedefliyorsanız, kalp uzmanı tarafından önerilen harika bir diyet olan sebze diyeti ile beraber ortalama 14 günlük uygulayacağınız bu diyet ile beraber formda kalabilirsiniz.

Bu diyet içerisinde sabah öğünleri toplamda 7 günlük sunulmuştur. Her gün ayrı bir şekilde tüketeceğiniz besinler bulunmaktadır. Bu diyeti tamamen bitirdikten sonra bir kez daha 1. Günden 7. Güne kadar uyguladığınızda, kendi kendinize bir şeyler hissedebileceksiniz.

sebze diyeti haftalik

 1. Gün Mısır gevreği, yağsız yoğurt, taze meyve, portakal suyu, kafeinsiz kahve veya çay.
 2. Gün Hurmalı minik ekmek, yağsız kesik süt peyniri, kavun, diyet reçel ve kafeinsiz kahve veya çay.
 3. Gün Kuru üzüm ve tarçınlı kornfleks, yağsız yoğurt, bir dilim kızarmış ekmek, reçel, portakal suyu, sıcak kafeinsiz kahve veya çay.
 4. Gün Kornfleks, yağsız yoğurt, tazeme meyve (veya suyu), bir dilim kızarmış ekmek, reçel, sıcak kafeinsiz kahve veya çay.
 5. Gün Yağsız tavada yumurta gibi pişirilmiş tofu, bir dilim kızarmış ekmek, portakal suyu, kafeinsiz kahve veya çay.
 6. Gün Tarçınlı elmalı pan kek, taze meyve, yağsız yoğurt, reçel ve kafeinsiz kahve veya çay.
 7. Gün Peynirli taze meyve, meyve suyu, bir dilim kızarmış ekmek, kafeinsiz kahve veya çay.

Sıra öğle yemeğine geldiğinde de yine özenle dikkat edilecek besinler aşağıda sıralanmıştır. Yine her güne ayrı, birbirinden farklı şekilde besinler ayarlanmış olup, kalorileri hesaplanarak sunulmuştur. Bunlara dikkat ederek yine 2 haftalık yapacağınız bu diyette bu uygulamalarla beraber kilo vererek, formda kalabileceksiniz.

sebze diyeti onerisi

 1. Gün Fırında patates; brokoli, marul, patates ve nohuttan oluşmuş bir salata (üzerine limon olabilir), taze meyve.
 2. Gün Üzerine haşlanmış mercimek ve salatalık konmuş yeşil salata (sirkeli). Kızartılmış veya gevretilmiş pide parçaları üzerine közlenmiş patlıcan, soğuk domates çorbası kuskuslu.
 3. Gün İçinde pirinç, fasulye ve sebze bulunan dürüm, domates sosu, taze yeşilliklerden salata.
 4. Gün İçinde yeşillikler ve sarımsak bulunan patates çorbası. Yeşil salata. Beyaz haşlanmış fasulye (üzerine kuru domates olabilir).
 5. Gün Kızartılmış dolmalık biberlerle süslenmiş mantar, yeşillikler üzerine İtalyan fasulye salatası, kavun serbest.
 6. Gün Mercimek ve ıspanaklı pilav, yeşil salata, taze meyve.
 7. Gün Yeşillikler ve salatalıkla süslenmiş kuskus salatası, közlenmiş patlıcan, taze meyve.

Akşam yemeğine fazla ağırlık vermeyin

Öğlen yemeğinde besinlerinizi en iyi şekilde aldıktan sonra sebze diyeti içerisinde en önemli nokta olan akşam yemeğinde ise, yoğun şekilde büyük öğünler tüketilmeden tüm yemeklerden az az tüketilerek gün sonlandırılmalıdır.

Akşam yemeğiyle ilgili tüketilecekler aşağıda 7 günlük olarak sunulmuş olup 2 hafta boyunca yine bu günleri birer kez tekrarlamış olacaksınız. Tekrarlamanızla beraber diyet bitiminde farkı hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

 1. Gün Makarna, üzerine yeşil dolma biber, haşlanmış beyaz fasulye taneleri, sarmısaklı az limonlu sos. Yeşil salata, kırmızı şarapta pişirilmiş şeftali.
 2. Gün Haşlanmış fasulye ve pirinç, haşlanmış bamya ve domates, yeşil salata, zevke göre üstüne sos ve muz.
 3. Gün Ispanaklı ravioli, kızartılmış küp şeklinde ekmekler bulunan kerevizli mercimek çorbası, yeşil salata, vanilyalı meyve.
 4. Gün İki dürüm yufkası arasında pişirilmiş muz, sebzeli çili, İspanyol pirincinden pilav, yeşil salata, tarçın ve romla haşlanmış ananas.
 5. Gün Kızartılmış domates sandöviçi, içinde mısır bulunan fasulye çorbası, yeşil salata, taze meyve.
 6. Gün Çorba, bezelyeli pilav, yeşil salata, haşlanmış meyve.
 7. Gün Siyah fasulyeli kahverengi pirinçten pilav, kabak salatası, yeşillikler, taze meyve.
 

Tags: , ,