İnsana ait bütün farklılıkların yer verilmeye çalışıldığı bu oyunda siz de kendinize ait bir yanınızı bulma fırsatı yakalayabilirsiniz. İçerisinde birden çok tema barındırarak izleyicinin gözünü dolduran “Sarı Köpek” sonunda izleyicileriyle buluştu. Genel Sanat Yönetmenliğini Cem Kaynar’ın yaptığı bu oyun bir çok yönden evrensellik niteliği kazanacak kadar başarılı.

Sarı Köpek Tiyatro Oyunu

Bursa Devlet Tiyatrosu sanatçısı Ali Volkan Çetinkaya’nın yönetmenliğini yaptığı “Sarı Köpek” adlı Tiyatro oyunu ile Samsun Düşevi oyuncuları 15. yılını tamamlıyor. Murat Can Kibiroğlu tarafından kaleme alınan bu oyunda yazarın ana düşüncesi başarılı bir tema üzerinden izleyicilerine yansıtılıyor.

İki Lanetlinin Çocuksu Hikayesi Sarı Köpek

Oyunda iki mahkum tarafından özgürlüğün ve tutsaklığın tanımı yapılıyor. Sistem üzerinde de gerçek tutsaklık sorgulanmaya çalışılıyor. Mahkumlara; izin verilseydi nasıl bir insan olurdun?, Sisteme uyum sağlamazsan neler olabilir?, Bu kalın zincirlerden kurtulmuş olsan ne yapmak istersin? tarzında sorular sorularak izleyicilerin hüzünlü bir tabloyla karşı karşıya kalması sağlanıyor.

Sarı Köpek Tiyatro Poster

Tiyatronun mekanı akli dengesini kaybetmiş mahkumların barındığı, ıssız ve karanlık bir hapishane bölümünde geçiyor. Bunu tiyatro dekorunda güzel bir şekilde yansıtan oyuncular hapishane ortamı yaratmak için oldukça loş ışık, örümcek ağı, pislik, arka fonda kalın kesme taşlar, demir bir kapı ve demir parmaklıklar ve daha tüm küçük ayrıntılardan yararlanarak evrensel anlamda dekor yönünden başarıyı yakalıyorlar. İstanbul’da sadece iki gösterimine izin verilen bu oyun 10 Şubat’ta Sahne Beşiktaş’ta ve 11 Şubat’ta Cadde Bostan Kültür Merkezinde sahnelendi. 27 Kasım Salı saat 20.00’da ise Türkiye Eleştirmenler Birliği Üstün Dökmen, Protokol üyeleri, Sanat camiasından bazı kişilerin katılımıyla Galası gerçekleşti.

 

Tags: