Eğitim denilince öncelikle aklımıza sağlık gelmelidir çünkü sağlık olmadan ne eğitim ne de bir birey olarak biz var olabiliriz. Peki sağlık konusunda yeteri kadar bilgili miyiz? yada bir anne baba olarak küçük yaşta çocuğumuzun gerektiği şekilde sağlığını koruyabiliyor muyuz? işte bu gibi soruların cevabını belki hepimizde merak ediyoruzdur. Sorularımızı cevaplayacak olursak sağlık konusunda yeteri kadar bilgiye sahip değiliz ya bildiğimizi zannettiğimiz için eksikliğini hissetmiyoruz ya da bazı şeyleri yanlış biliyor ve öyle uygulamaya devam ediyoruz.

çocuk ve anne

çocuk ve anne

En basitinden örnek verecek olursak bir anne çocuğunu dünyaya getirdiği andan itibaren üzerine titrer ona bir şey olacak diye belli yaşa kadar besler, yalnız bırakmaz, kış olur kışın devamlı sıkı giyindirir hasta olmasın diye adeta hazır olda durur. Evet bu saydığımız hareketler her annenin yapmasını gerektirir fakat abartılmalıdır ve her zaman sınır korunmalı çocuğun yaşıyla orantılı şekilde ebeveyne düşen görevler ve çocuğa düşen görevler paylaşılmalıdır. Tam da işte bu denge sağlanabildiği zaman çocuğun sağlık eğitimi başlar ve her şey daha kolay gerçekleşir.

ormanda yürüyüş çocuk ve anne

Çocuk Üzerinde Aşırı Baskı Uygulamayın !

Her annenin de aklına gelebileceği ve çocuğun küçük yaşta alışkanlık haline getireceği tuvalet eğitimini de sağlık eğitimi içerisinde değerlendirebiliriz. Netice de tuvalet eğitiminde de sağlık için gereken tüm detaylar çocuğa anne tarafında verilmeye çalışılır.

Bir çok annenin yaptığı ve yanlış olduğunu çoğunun bilmediği sıkı giyindirmek ancak ve ancak çocuğa sadece sıkıntı verir hele ki çocuğunuz küçük ve konuşmasını bilmiyorsa o çocuk için her şey daha zor olacaktır. Hasta olmasından korkmayın aksine karlı ve soğuk havalarda da dışarı çıkarın sağlık açısından o karlı havadaki oksijen çocuk için daha yararlı olacaktır.

Yaz aylarında kır yürüyüşüne yada ormanlık alanlarda çocuğunuzu gezdirin hem temiz hava alacak hem de çevreye adaptasyonu daha çok çabuk sağlanacaktır.

Çocuk ve yüzme

Çocuğunuzu erken yaşlarda yüzmeye alıştırın. Uzmanlarında söylediği gibi yüzme sağlık açısından bedenen gelişimde oldukça önemlidir. Toprakla oynamak istiyorsa engel olmayın genelde ebeveynler çocukların toprakla oynamasına karşı çıkar. Peki çocuklar neden toprakla oynamaktan büyük zevk alır? hiç merak ettiniz mi? bazı bu alanda uzmanlarında söylediği gibi toprağın çocuklar üzerinde rahatlatıcı etkisi vardır ve onlar bu durumdan oldukça büyük zevk alırlar. Beslenme alışkanlıkları da sağlık açısından önemli bir yere sahiptir.

 

Etiketler: ,