Saçlar tüm insanlığa bahşedilmiş mucizevi birer nimettir diyebilirim. Saç insanın duruşunu görünüşünü her türlü etkilemektedir. Bu yüzden de tüm insanlar için çok önemli olmaktadır.

Saçlarımızın görünümü kadar bakımı da çok önemlidir. Zaman zaman saçlarda kepeklenmeler görülmektedir. Saçlarda oluşan kepek aslında kafada bulunan ölü derinin bulunduğu yerden ayrılmasıyla ve saç içine karışmasıyla oluşur.

kepek nasıl geçer

Kepekler birçok insanın korkulu rüyası haline gelmiştir. Çünkü saç diplerinde oluşan tozlu gibi bir görünüm insanın imajını olumsuz yönde etkilemektedir. Saçta görünümünü de bir yana bırakırsak kıyafetlere dökülmesi de oldukça büyük bir problemdir. Saçlarında kepek olan insanlar koyu renk kıyafet giymekten kaçınırlar.

Kepeklenmenin nedenleri neler?

Kepeklenmenin aslına bakıldığında birçok nedeni vardır. Fakat bu yazımızda sizlere kepeklenmenin ana nedenlerinden olan birkaç maddeden söz edeceğim.

İlk olarak kepeklenme saçların tırnaklanarak yıkanmasından kaynaklı olabilir. Hassaslaşan saç derisi zamanla dökülecek ve bu da kepek gibi bir problemi ortaya çıkaracaktır. Bu yüzden saçlarınızı yıkarken parmaklarınızın yumuşak kısımlarını kullanabilirsiniz.

İkinci olarak saçlarınızı aşırı sıcak suyla yıkamamalısınız. Çünkü bu da kafanın derisinin ömrünü kısaltır ve ölü deri hava alarak olduğu yerden ayrılır. Bu da yine kepek gibi bir problemi ortaya çıkarır. Saçlarınızı yıkarken mümkün olduğunca ılık sudan yararlanmalısınız.

 

Etiketler: ,