Yanlış beslenme ve zararlı gıdaların tüketilme sıklığından dolayı şuanda birçok insanda görülen reflü, özellikle yemeklerden sonra ve gece uyurken kişiyi rahatsız eden bir hastalık. Ayrıca reflü hastalığı genelde doktora gitmeden ciddiyeti anlaşılamayan, gerekli tedaviler yapılmadığı ve önlem alınmadığında ileriki safhalarda mide kanseri riski oluşturabilir.

Reflü Nedir ?

Reflü Nedir ?

Reflü Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Reflüsü olan kişiler çoğu zaman yemeklerden sonra midesinde bir yanma ve ağızlarında ekşi bir tat hissederler. Bunun sebebi ise, tüketilen gıdaların mideye gitmeden önce yemek borusuna gitmesi ve midede olması gereken gıdaların yemek borusuna geri dönmesiyle içerisinde asit bulunan gıdanın yemek borusunu tahriş etmesidir.

Reflü Astımı Tetikliyor

Reflü Astımı Tetikliyor

Ayrıca uyurken bir anda boğuluyormuş hissiyle uyanmak ve ağza ekşimsi bir sıvının gelmesi de sık görülen belirtiler arasındadır Bu durum özellikle yatmadan kısa bir süre önce yemek yenmesinden kaynaklanır.

Reflü belirtileri sadece midede değil boğazda da kendini gösterir. Yutkunmada zorlanma, öksürme, boğazın ağrıması ve boğaza bir şey olduğu hissi reflü hastalarında sıkça rastlanan bir belirtidir.

Ayrıca geğirme, şişkinlik, göğüs kemiği arkasında hissedilen yanmalar, sesin kısık çıkması, ağız kokusu, çarpıntı ve hıçkırık gibi durumlar da reflü hastalığının belirtileri arasındadır.