Devir ve tork oranına göre dönme hareketi sağlayan ve bu oranı değiştiren dişli olan redüktör, paralel çalışma prensibine sahip bir mekanizmadır. Vites kutuları ile dişli çark düzeneğinin ayrı bir parçası olan bu mekanizma, yapısal olarak da miller, dişli çarklar ve yataklar gibi parçalardan meydana gelir.

Redüktör

Redüktör Nasıl Çalışır?

Redüktörlerin amacı ise; değişik dönme yönlerini sağlamak başta olurken, miller arasında gücü iletirken devinimi de sağlamaktır. Devinim bağımsızlığı yaratmayı sağlayan redüktörler aynı zamanda küçük bir hacimle büyük bir çevrim kazanmayı da esas alır.

Bugün gelinen teknoloji ile birlikte redüktörlerde türevsel olarak farklı standartlar çerçevesinde farklı alanlarda kullanıma açılıyor. Boyutları standart olarak firmalar tarafından üretimi gerçekleşen redüktör seçiminde ise çevrim, tork, boyut, ağırlık ve verim gibi nedenler mekanizmada daha sağlıklı sonuç yaratabilmek için göz önünde tutuluyor.

Aşamasına göre bir, iki ve daha fazla kademeli redüktör türleri mevcut olurken, kullanıma göre dişli çeşitleri açısından da farklı türleri bulunuyor. Bu türler arasında; düz dişli redüktör, helisel dişli redüktör, harmonik redüktör, konik dişli redüktör, planet dişli redüktör, sonsuz vidalı redüktör, paralel dişli rediktör ve ayna dişli redüktör.

Dişli düzenekler çevrim oranı ile işlevini hayata geçirirken, aynı özellik redüktör içinde geçerlidir. Çevrim oranı ile birlikte dönme yönünün de önemli olduğu redüktör sisteminde dişlinin diş sayısı çevrim oranını değiştirirken, redüktörü oluşturan düzenek sayısı da hızın değişimini gösteriyor.

Sanayide pek çok alanda kullanımı ile üretimlerde kolaylık sağlayan redüktörler, tarih boyunca mühendislerin üzerinde yoğunlaştığı ve büyük kolaylık sağlayan bir mekanizma olarak sanayi devrimi ile birlikte metal olarak ilk kullanıldığı dönemden itibaren faydasını sunan sistem olarak karşımıza çıkıyor. Dişli hareket mekanizması olarak redüktörler bugün makine imalatlarının değişik kollarında kullanılıyor.

 

Tags: ,