Gebelik başladığı andan itibaren dikkat gerektiren bir süreçtir. Sonuçta artık içinizde dünyaya getirecek bir can taşıyorsunuz. Anne açısından farklı ve tecrübe gerektiren bu süreçte anneye oldukça fazla sorumluluk düşüyor.

gebelik süreci

Öncelikle annenin dikkat etmesi gereken aldığı ilaçlar ve yan etkileridir çünkü bu dönemde aldığı ilaçlar sadece kendini değil bebeğini de etkileyecektir. Bu nedenle gebelik süresince doktora başvurmadan ağrı kesici dahi almayın. Bunun dışında gebeliğiniz için gereken doktorunuzun önerdiği ilaçları harfiyen kullanmalısınız ve önerdiği diğer konularda da gereken titizliği göstermelisiniz.

Öncelikle anne adayı gebelik süresince hassaslaşır ve tüm kokulara karşı daha duyarlı hale gelir. Bu nedenle gebelik süresince sizi olumsuz etkileyecek kokulardan uzak durun.

gebelik takibi

Diğer sorun ise annenin gebelikte vajinal enfeksiyon kapma riskidir. Hele ki doğuma yakın açılmadan dolayı bu duruma oldukça dikkat edilmelidir. Bu nedenle gereken titizlikte hijyene önem verilmelidir. Bulaşan bir enfeksiyon bebeğinde sağlığında olumsuz etki bırakabilir.

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Anne adayı her zaman küçük bir aksi durum olsa da doktoruna başvurmalıdır. Kanaması olduğunda vakit kaybetmeden doktoruna başvurmalı gerekenler yapılmalıdır.

Yüksek ateş, kuvvetli bulantı, rahatsız edici baş ağrısı, kusma gibi daha birçok sorunla karşı karşıya kaldığınızda direk vakit kaybetmeden doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Doktorunuzun ay ay yaptırdığı testleri zamanında yaptırmalı ve sonucunu mutlaka doktorunuza iletmelisiniz. Uyku düzeninizi aksatmamalı ve beslenmenize oldukça önem vermelisiniz.

Alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıkları bırakmalı ve kullananlarla da aynı ortamda bulunmamalısınız.

Röntgen ışınlarından uzak durmalı ve her türlü tetkik ve araştırma için doktorunuza başvurmalısınız.

Çay, kahve gibi alışkanlıklarınızı daha az tüketmeye çalışmalısınız.

 

 

Etiketler: