Vücudumuzla ilgili en ufak bir fiziksel rahatsızlıkta soluğu doktorda alırız. Ancak kendimizi psikolojik nedenlerden ötürü kötü hissettiğimizde, deyim yerinde ise ruhumuz hasta olduğunda, tedavi almak ya aklımızın ucundan geçmez ya da erteledikçe erteleriz. Asıl ruhumuzun tıbbi tedaviye ihtiyacı vardır. Çünkü sağlıksız bir ruh hali, sağlıklı bir vücuda hayliyle zarar verebilir. Böyle durumlarda psikolojik destek almak gerekir. Bir de ruhumuzun sağlıklı olduğu ancak gelişimsel ve uyum sorunları yaşadığımız dönemler olabilir. İşte böyle zamanlarda Psikolojik Danışmanlık hizmeti devreye girer.

Psikolojik Danışmanlık

Psikolog ile Psikolojik Danışmanlığı Karıştırmamak Gerekir

Psikolojik Danışmanlık ile psikolog kavramları birbiri ile karıştırılmamalıdır. İkisi birbirinden çok farklı olgulardır. İkisi de dört yıllık okullardan mezun olmakla beraber, psikologlar ruh sağlığı üzerinde çalışır, psikolojik danışmanlar ise uzmanlıkları daha çok eğitim alanında yaygınlaşmış olan kişilerdir ve daha çok okullarda çalışırlar.

Psikolojik Danışmanlık, ruh sağlığı ile elbette ki ilgilenir ancak daha çok ruh sağlığının bozulmadan önceki hali üzerine yoğunlaşır. Örneğin nasıl bir gelecek planlaması yapması gerektiği konusunda kafası karışık olan bir genç ya da sınıf arkadaşları ile uyum sorunu yaşayan bir öğrenci danışmandan yardım almalıdır. Danışman bu konularda bireylere bilgi vererek aklındaki soru işaretlerini gidermeye ve doğru bir şekilde önlendirmeye yardımcı olur.

Psikolojik danışmana başvuran kişilerde eğer başka problemler görülüyor ise o zaman danışman onları bir psikologa yönlendirir.