Dünyada antidepresan ilaçların kullanımı 1970’li yıllarda başladı ve hızla artıyor. Şu andaki verilere göre dünyada her yüz kişiden on ikisi kesinlikle yatıştırıcı ilaç kullanıyor. Bu ilaçlardan olan ve oldukça kuvvetli antidepresan sayılan Prozac ise 1988’lerden beri kullanımda.

Antidepresanlar Her Yerde

Prozac için değişik fikirler var. Kullananlara göre hiç fena değil. Sorunlarla baş etmede insana yardımcı oluyor. Antidepresanlar sorunu çözmüyorlar, katlanabilir hale getiriyorlar. Özellikle Prozac yapılan pazarlama başarısı olarak görülüyor. Şık ambalajlarda satışa sunulan Prozac çoğu kişinin çantasında var. Sadece çantalarda kalmıyor.

antidepresan

antidepresan

Prozac edebiyata ve sinemaya da konu veriyor. Elizabeth Wurtzel’in yazdığı Prozac Toplumu adlı roman daha sonra filme de çekildi. Pek çok kişinin gayet sıkıcı bulduğu film aslında anlatmak istediğini tam olarak anlattığı için sıkıcı sayıldı. Çünkü Prozac Toplumu romanı New York’ta ota sınıf bir Yahudi ailesinin kızı olarak yaşayan yazarın kendi hayat hikayesinden esinlenerek yazılmıştı. Boşanmış bir ailenin harika şeyler beklenen kızı ait olduğu işçi sınıfından çıkarak yükselmeyi hedefliyordu.

antidepresan kullanımı

antidepresan kullanımı

Bu yolda karşılaştığı zorluklar ve bunun onda yarattığı etkiler, var olduğu toplumda başarmanın zorunlu olduğunu hissetmek, bunu kaldıramamak, kaldırabilmek için Prozac gibi ilaçlara sığınmak sonucunu getiriyordu. Tabii ki eğlenceli bir konu değildi. Antidepresanlarla yaşayanların eğlenceli hayatları olamıyor zaten.