Toplumun en acı ve en derin sızının açığa çıkmasını sağlayan bir eser… Daha ilk satırlardan insanın yüreğini burkuyor. Samimi ve canlı bir dille okurlarına anlatılan gerçekler yaşamın gizli kalmış bazı yönlerini de tamamlamaya yardım ediyor. “Pembe ve Yusuf” okurlarının gerçek dünyasına da ortak olmaya geliyor.

pembe yusuf canan tan

Özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde halen devam eden töre cinayetleri ve inancı en kapsamlı şekilde bu esere onu oluyor. Daha çok yaşamın gerçeklerini anlatmak bağlamında ve adalet inancını yansıtmak açısından önem taşıyan bu eser okurları tarafından oldukça tutulacak. Anadolu yaşamını da anlatmak açısından gayet açık ve tarihi motifler yer alıyor. Haksızlık, adalet, alt üst ilişkilerini daha çok duygusal ve fikir bağlamında ele alan Canan Tan o kadar güzel öz Türkçeye sahip ki bu aynı zamanda kendi kurgusuyla da muntazam bir şekilde birleşiyor.

Toplumda Sözü Geçen Törenin Sesi

Bu toplumda sözü geçen bir kavram var o da töre. Özellikle doğu illerinde bu sözün hüküm sürdüğü günümüz dünyasında son söz her zaman töreye aittir. Birbirlerine delicesine aşık olan iki sevdalının aşkı dillere düşüyor. Pembe ve Yusuf adındaki iki kahraman eserde başrolleri oynuyor.

Sızılı ve ezeli aşkın çarpıcı detayları okuyucuyla buluşturuluyor. Ezenler ve ezilenlerin amansız mücadelesine şahit olacaksınız. Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın değişmez kaderi nasıl olur da insanın iliklerine kadar işler? Törenin o kara gölgesi renkler üzerinde etkisini gösterirken en masum ve fakir renk olan Pembe üzerine nasıl olur da öncelik verir? Canan Tan’ın nefes kesen bu romanına aşık olacaksınız.

Yazar: Canan Tan
Kitap: Pembe ve Yusuf
ISBN: 9786050922639
Sayfa Sayısı: 295
Yayın Yılı: 2014

 

Etiketler: , ,