Oteller birçok insanın ağırlandığı ve hizmet verildiği mekanlardır. Bu yüzden bir otel de farklı görev dağılımlarıyla birçok görevli bulunur. Her biri ayrı işlerle meşgul oldukları için giydikleri kıyafetlerde farklılık gösterir. Otel çalışanlarının şık giyimi ziyaretçileri tarafından dikkate alınacaktır. Bu nedenle müşterileri ilk ağırlayandan son uğurlayana kadar her görevli bakımlı olmalı ve özenli giyinmelidir. Başarılı bir müessese dekorasyonundan hizmetine, yöneticisinden çalışanına her detayıyla bir bütün olabilmelidir.

Resepsiyonist: Resepsiyon bir otelin en önemli bölümüdür. Misafirler ilk burada karşılanır, bu yüzden ilk intiba için resepsiyon görevlilerinin şık görünümü çok önemlidir. Resepsiyonist, otelde çalışan diğer görevlilere göre daha ciddi ve şık kıyafetler giyer. Takım olarak tasarlanan resepsiyonist kıyafetleri etek, pantolon, ceket ya da yelekle tamamlanır. Düz takımların içinde farklı renk gömlekler kullanılabilir.

Bellboy: Gelen misafirlerin bavul ve eşyalarının taşınılmasına yardımcı olan kişidir. Bellboy kıyafetlerinde otel konseptine uygun renkler tercih ediliyor. Pantolon ve gömlek tarzındaki uzun ya da kısa kollu ceketler kombine edilerek tasarlanır. Hakim yaka ve apoletlerin vazgeçilemediği Bellboy kıyafetlerinde parlak metal düğmeler ve şapka ya da bere gibi çeşitli aksesuarlar kullanılabilir.

Vale: Otel müşterilerinin arabalarını parkeden otel çalışanıdır. Şık ve özenli bir görünüm önemlidir fakat vale kıyafetlerinde daha rahat tasarımlar tercih edilmektedir.

Kat Görevlisi: Otelde katların sorumluluğunu alan ve odaların temizliğini sağlayan kat görevlileri rahat elbiseler giymelidir. Elbiselerde temizliği simgeleyen açık renkler kullanılır. Elbiseler üzerinde önlük ve benzeri detaylarda kullanılır.