Her şeyin fazla olması zarar verdiğine göre oksijen fazlalığında da bazı sorunların olabileceği normaldir. Oksijenin fazlası zarar vereceği için oksijen yetmezliği olan hastalara genelde saf oksijen değil de azot-oksijen karışımı verilir. Aşırı ve saf oksijen alımlarından direk etkilenen organ beyin olacağı için geri dönüşü olmayan bazı ciddi hastalıklar oluşabilir.

oksijen zehiri

oksijen zehiri

Ani oksijen zehirlenmeleri genellikle bulantı,kramp, görme bozuklukları ve huzursuzluk gibi belirtilerle ortaya çıkar. Oksijen yetersizliği olan hastalara eğer saf oksijen takviyesi yapılırsa hastanın durumuna göre körlük ve solunum durması gibi rahatsızlıklar oluşabilir. Fazla oksijen hücrelerde ölüme sebep vereceği için her zaman dikkat edilmesi gerekir. Aldığımız havada oksijen oranı yüksek iken dışarıya verdiğimiz havada oksijen miktarı düşük karbondioksit miktarı yüksektir.Dalgıçlarda oksijen yüksek basınç altında, tüpten verilirse yine oksije zehirlenmesi meydana gelebilir.

oksijen zehirlenmesi

oksijen zehirlenmesi

Solunumsal Alkaloz Nedir?

Eğer kişi istirahat halindeyken aşırı nefes alıp veriyorsa kandaki oksijen seviyesinin yükselmesine sebep olur. Bu duruma da tıp biliminde solunumsal alkaloz denir. Solunumsal alkolozda kan karbondioksit seviyesi azalır, kan pH’sı yükselir. Bu gibi anormallikler ise genellikle psikolojik sorunu olan hastalarda, nefes alamadığını sanan kişilerde ve panik atak rahatsızlığı olan hastalarda görülür. Böyle durumlarda hastanın kendi nefesinden solumasına yardım etmek için bir süre kağıt torba içerisinden nefes alıp vermesi sağlanır.