Edebiyat dünyasının “Oscar” olarak adlandırılan ödülü Nobel Edebiyat Ödülü, bu yıl da Fransa ülkesinin ünlü yazarlarına verildi. Önemli isimlerin yer aldığı ve Nobel ödülü alma başarısını gösteren yazarları ölmeden önce okumanızı tavsiye ederiz.

Knut Hamsun

Knut Hamsun (1859-1952)

Modern edebiyat denildiği zaman akla ilk gelen isimler arasındadır. Siyasi görüşleri Hamsun’un adının duyulması sebepleri arasındadır. Kendisi Nobel ödülünü Markens Grode adlı eşsiz çalışması sayesinde almıştır.

George Bernard Shaw

George Bernard Shaw (1856-1950)

Yazarlık hayatlarının başında hiçbir ilgi görmeyen dört romanla hayatını devam ettiren Shaw, 94 yıllık uzun hayatı boyunca kendisini düşünmeye ve düşündüklerini ifade etmeye adamıştır. Nobel ödülü almasına sebep olan çalışmaları arasında şiirsel bir anlatım ile hiciv sanatını ortaya koyan çalışmalarıdır.

Hermann Hesse

Hermann Hesse (1877-1862)

Alman edebiyatının dev isimleri arasında, 20. yüzyıla adını altın harflerle yazdırmış bir yazardır. Yazılarında sıklıkla nihilizm ve karamsarlık temalarını kullanır. Aynı zamanda ressam kişiliği de bulunmaktadır. Nobel ödülü almasını sağlayan çalışmaları genelde insanların idealleri ve stillerinin örnekleri ve cesaret dolu yazılarıdır.

 

Etiketler: ,