Türkçe de ilk defa okuyacağınız öyküler yazarın o muazzam kurgusuyla “Ne Denizsiz Ne Tütünsüz” başlığı ile karşımıza çıkıyor. İnsanın görev bilincinin dengesini sağlaması üzerine temellenen bu eser insanların düşebileceği durumları da ele alarak yaşanılan ve yaşanılabilecek gerçekleri de gözler önüne seriyor.

Herman Melville

Okurken etkilenecek ve aklınızın bir ucunda hep bir soruyla takılı kalacaksınız fakat bu sorunun çözümünü kitabın en sonunda bulabileceksiniz. Bu nedenle kitap adeta elinizden kayacak ve siz bile nasıl bitirdiğinize inanamayacaksınız. Moby Dick adlı ünlü romanın sahibi olan “Herman Melville” her ne kadar uzun yıllar unutulmuş bir yazar olarak bilinse de 1920’li yıllarda tekrar kendini gösterip büyük bir yazar olarak okurlarını kucaklamayı başarıyor.

Hayatın Karanlık Kapıları Ne Denizsiz Ne Tütünsüz’de Aralanıyor

Karanlık, üstü kapalı, her günü bir serüvenle geçen maceralarla karşı karşıya kalacaksınız. Herman Melville kitabında toplumsal iki yüzlülükle, yergili bir bakış açısıyla, ahlaki çöküşün kaçınılmaz bir hal aldığı Amerikan toplumuna hitap ediyor. Kitap hayatın acınılmaz olduğunu, gerçeklerle er yada geç yüzleşileceğini okurlarına en açıklayıcı üslupla aktarıyor.

Monernist anlamda güzel eserler veren ve veremeye de devam eden yazar “Ne Denizsiz Ne Tütünsüz” adlı eserinde kara mizahı ele alarak okurlarını gerçekçi bir tabloyla baş başa bırakıyor. Amerikan öykücülüğünden de izler taşıyan eserde yer yer gerçeküstü ögelerle karşılaşmak mümkün. Bir zamanlar bilinen en zenginler arasında yer alan kişinin sonradan düştüğü halleri en çarpıcı ve acıklı şekilde ele alan kitap okurlarını da hüzünlendirmeye yetiyor.

 

 

Etiketler: ,