İngiliz araştırmacılar uzun yıllardır süren araştırmalarını sonuçlandırdılar ve mutluluğun değeri para ile ölçüldü. Araştırmaya göre en çok mutluluk sağlayan eylem dans etmek. Bu kadar ile kalınmadı ve dans etmenin değeri de para ile ölçüldü. Dans etmenin değeri 6.000tl olarak belirlendi.

Mutluluğun Değeri Para Mı ?

Mutluluğun Değeri Para Mı ?

 

Yapılan araştırmalarda, sanatsal ve kültürel aktiviteler ile spor, kişinin yıllık gelirinde 18.000tl artış olmuşçasına mutluluk verdiği ortaya çıktı. Araştırmalarda müzik dinlemek gerilerde kalırken, dans etmek yüzmenin ardından ikinci sırada yer aldı. Haftada bir gün yüzmek, kişinin maaşında 5.800tl artış olmuşçasına mutluluk verdiği belirlendi. Üçüncü sırayı ise kütüphaneye gitmek aldı. Kütüphaneye gitmenin değeri ise 2.500tl olduğu açıklandı.

Mutluluk Eşittir Para

Mutluluk Eşittir Para

Mutluluk hayatın içinde

Bu araştırmaların, İngiliz hükümetinin halkın mutluluğu için yapacağı projelerde etkili olacağı söylenmekte. Dans edemeyen biri nasıl mutlu olacak? Kitap okumayı sevmeyen biri kütüphaneye gitmekten ne zevk duyacak? Veya müzik dinlemekten müthiş zevk alan biri başka bir şey yaptığında daha mı mutlu olacak?

Bunların cevapları yok tabi. Aşk ile ilgili bir konunun geçmemesi de dikkat çekici. Âşık olmak veya evlenmenin mutluluk değeri nedir? İnsan merak ediyor doğrusu. Mutluluk içinizde gibi klişe laflardan bıktığınızı da bilmekteyiz. Ancak bu araştırmanın ne kadar bizi yansıttığı da tartışılabilir.

 

Tags: ,