Moda kelimesi günümüzde birçok insan tarafından sadece giyim olarak anlaşılmaktadır. Bunun nedeni de belirli mevsimlerde önemli kentlerde düzenlenen moda haftalarında tanıtılan elbiseler olduğu için. Ancak moda giyim kuşamın dışından tercih edilen aksesuar, sıkılan parfüm ve daha birçok şeydir.

moda

Modanın uygulanması insanların binlerce lira para vererek o elbiseyi alıp giymesi değildir, insanların alelade bir yerden elbise alıp, o elbiseye kendine göre yakıştırıp başka insanlar tarafından ilgi görmesi de kişinin kendi modasını oluşturması demektir. Günümüzde insanların en yaygın takip ettiği moda, sokak modası olmuştur. Sokak modasının kalbi pazarlarda ve orta ölçekli mağazalarda atmaktadır. Elbiseye uygun olarak seçilen ayakkabı, günün anlam ve önemine uygun takı ve parfüm tercihi kişinin kendi başına oluşturduğu sokak modasıdır.

Moda’yı yakından takip etmek isteyen moda severler bu takiplerini internetten ve moda dergilerinden yapmaktadırlar. Geçmiş dönemlerde modayı sadece bayanlar ilgi ile takip ederken, gelişen dünya da ise modayı erkeklerde yakın olarak takip etmektedir. Moda her yıl ve her mevsim yenilenmekte düzenlenen defileler ile insanlara aktarılmaktadır.

 

Etiketler: