Canonical firması tarafından geliştirilen Ubuntu projesi, bilindiği gibi Linux tabanlı bir işletim sistemi olarak öne çıkıyor. Fakat son dönemlerde Ubuntu işletim sisteminin sadece bilgisayarlar için olmaktan öteye geçerek mobil cihazlar için de kullanılacağından sıkça söz edilir oldu.

Başlangıçta sadece bir söylentiden ibaret mi soruları akıllara gelmişti fakat ilerleyen dönemde Ubuntu geliştiri firması olan Canonical firmasının kurucusu Mark Shuttleworth telefon üreticileri ile görüşmelerin devam ettiğini ve ilerleyen dönemde Ubuntu işletim sistemini cep telefonlarımızda görebileceğimizi söyledi.

Firma tarafından CoreApps olarak adlandırılan bu proje kapsamında hava durumu, hesap makinesi, alarmlı saat ve e-posta istemcisi gibi uygulamalar temel bileşen parçaları içerisinde yer alacak ve kullanıcılar yeni uygulamalar yükleyebilecek. Bunun yanında mobil ubuntu işletim sistemi dahilinde popüler sosyal medya sitelerinin de yer alacağı beklentiler arasında yer alıyor. Youtube, Facebook, Pinterest gibi servislere yönelik uygulamaların işletim sistemi dahilinde geleceğini tahmin ediyoruz.

Piyasaya android bu denli yerleşmiş iken Ubuntu ne kadar başarılı olabilir bilemiyoruz fakat işinin gayet zor olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Şubat sonu itibariyle bu konu hakkında yeni gelişmeler bekleniyor, gelişmeler yaşandıkça size aktarmaya devam edeceğiz.